Home WiadomościZ kraju W dniu Narodzenia Maryi idziemy na Jasną Górę

W dniu Narodzenia Maryi idziemy na Jasną Górę

Redakcja

BPJGświęto Narodzenia Najśw. Marii Panny, 8 września, na Jasnej Górze uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Eucharystia została odprawiona o godz. 11.00 w bazylice. Obecni byli m.in.: księża przedstawiciele Kapituły Archikatedry Częstochowskiej, Bractwo Królowej Polski, pielgrzymi i częstochowianie. 

Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Krystian Gwioździk. „Maryjo, prosimy Cię w dniu Twoich narodzin, jako pielgrzymi jasnogórscy, niech Twoja dobroć i wstawiennictwo u Boga otoczy nasze rodziny, nasze domy i ziarno pod nowy zasiew” – powiedział.

„Przyjście Maryi na ten świat było pierwszym przebłyskiem światła, które przyniósł Chrystusa jako Słońce wschodzące z wysoka. Tajemnica Jej narodzin tchnie dla nas radosnym przesłaniem, że z Niej, którą Bóg wybrał, i która znalazła łaskę u Pana, narodzi się zapowiedziany Emmanuel to znaczy: ‘Bóg z nami’, i Bóg dla naszego zbawienia. Dlatego każde święto maryjne chcemy przyjąć i przeżywać jako szczególną okazję i zaproszenie do kontemplacji Oblicza Chrystusa w szkole Maryi. Ona jako pierwszy świadek odwiecznej Miłości objawionej w Synu, uczy nas uznawać miłosierne działanie Boga i w jego świetle odczytywać własne drogi powołań i misji” – powiedział w homilii abp Wacław Depo.

Nawiązując do dzisiejszego święta, podkreślił dalej: „Początek nasz jest z Boga, a nie z jakiegoś przypadku, jakiegoś ślepego losu, który nas wrzucił w tę ziemię. Dlatego na wzór Maryi w dniu dzisiejszym, każdy z nas zobowiązany jest na nowo odkryć i potwierdzić tę prawdę, że Bóg zna mnie bardzo konkretnie i osobiście. Bóg mnie kocha i wydobył z anonimowości stworzenia, czyniąc mnie kimś jedynym, którego On chciał dla mnie samego”.

Święto Narodzenia Najśw. Marii Panny znane jest również jako święto Matki Bożej Siewnej, bowiem w tym dniu podczas Mszy św. w kościołach święci się ziarno.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda