Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Najnowsze dziecko w Niemczech

Salezjanie: Najnowsze dziecko w Niemczech

Redakcja

Foto - Ks. Janusz KaszaNiemiecki Köln (Kolonia) według Google Maps znajduje się 1093 km od Krakowa, 1346 km od Przemyśla a od Pogrzebienia 989 km. To miasto znajdujące się w zachodnich Niemczech. Jest czwartym co do wielkości miastem i jednym z najważniejszych historycznych ośrodków kultu religijnego w Europie. Kolonia jest jedną z najstarszych wszechnic w Niemczech, w którym kształci się ok. 44 tys. studentów oraz najważniejszym gospodarczym, kulturalnym i historycznym miastem Nadrenii.

Od 1950 roku działalność duszpasterską prowadzili tam ojcowie Skalabrinianie (Misjonarze św. Karola Boromeusza). Zgromadzenie założył w roku 1887 biskup Piacenzy Giovanni B. Scalabrini, aby procowali wśród włoskich emigrantów. Według danych statystycznych obecnie Włoska Misja Katolicka w Niemczech liczy 35 tysięcy wiernych, z czego w samej Kolonii jest ich około 20 tysięcy. Kryzys powołań, który drastycznie dopadł wiele zgromadzeń sprawił iż Skalabrinianie nie mogli dalej posługiwać w pięknym niemieckim mieście. Rozesłali więc prośby do wielu zgromadzeń zakonnych, które mogły by kontynuować ich misję. Dzięki staraniom Salezjanów pracujących w Niemczech, oraz rozmowom z miejscowym biskupem i niemieckim inspektorem ks. inspektor Dariusz Bartocha, po opiniach Rady Inspektorialnej, podjął decyzję, abyśmy dalej poprowadzili parafię i ogarnęli duszpasterską posługą mieszkających tam Włochów.

Uroczystego objęcia misji dokonano 30 sierpnia b.r, w obecności o. Gildo Baggio, Radcy Generalnego Skalabrinianów, o. Valerio Farronato, odchodzącego proboszcz Misji, ks. Dariusza Bartochy, krakowskiego inspektora Salezjanów oraz ks. Adama Nyka, obejmującego funkcję nowego proboszcza misji.
Uroczystej mszy świętej przewodniczył wikariusz biskupi dla misji obcojęzycznych Monsinior Markus Hoffmann. Koncelebrowało ją wielu kapłanów przybyłych na uroczystość. W homilii o. Gildo Baggio, Radca Generalny Skalabrinianów, wspominał postać księdza Bosko, który „pisząc listy do Papieża Piusa IX, wspominał o wydawanych książkach przez ks. Scalabriniego. Być może te wspomnienia założyciela Salezjanów i rekomendacje sprawiły, że ten w dwa lata później został biskupem”.

Na zakończenie celebracji ks. Dariusz Bartocha, inspektor skierował do zebranych swoje słowo. „Rozumiem, że nie będziemy tak dobrzy jak Skalabrianie. Jednak bardzo proszę, abyście nas przyjęli jako synów księdza Bosko, który miał wielkie włoskie serce”. Owacja zebranych wiernych, była nie tylko entuzjastyczną reakcją na usłyszane słowa, ale jednocześnie odpowiedzią, że tak właśnie się stanie. Zgromadzona zaś młodzież usłyszała: „Salezjanie wam pomogą i oczywiście jesteście zaproszeni do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży”.

W nowo otwartej placówce w Kolonii będą pracowali: Ks. Adam Nyk, ks. Janusz Kasza i ks. Piotr Szeląg. Życzymy im, aby ich posługa była owocna dla włoskich i niemieckich wiernych, którzy będą doświadczali tym razem duchowości salezjańskiej. Już teraz opowiadają o wielkiej życzliwości wszystkich, z którymi podejmują współpracę. Atmosfera spotkania po zakończonej celebracji w kościele oraz wymiana wzajemnych życzliwości, dają nadzieję owocnej pracy salezjańskiej w Köln.

Ks. Andrzej Gołębiowski

Więcej (zdjęcia) na: www.sdb.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda