Home WiadomościZ kraju Wadowice: Rekolekcje Prowincjalne Karmelitów

Wadowice: Rekolekcje Prowincjalne Karmelitów

Redakcja

OCarmW duchu międzyzakonnego ekumenizmu do domu rekolekcyjnego karmelitów bosych w Wadowicach przybyli po raz kolejny na swoje rekolekcje zakonnicy Polskiej Prowincji Karmelitów. Zakon karmelitański, który powstał na przełomie XII i XIII w. na Górze Karmel w Ziemi Świętej dzieli się bowiem na dwie gałęzie: karmelitów (OCarm – Ordo Carmelitarum) i karmelitów bosych (OCD – Ordo Carmelitarum Discalceatorum). Pierwsi przybyli do Polski w 1397 r. i osiedlili się w Krakowie „na Piasku”, w klasztorze ufundowanym przez św. Królową Jadwigę. Natomiast karmelici bosi założyli pierwszy klasztor w Polsce, także w Krakowie, ponad 200 lat później, bo w 1605 r. Obydwie gałęzie zakonu, zwłaszcza w Polsce, harmonijnie współpracują, wydają wspólny kalendarz liturgiczny, posługują się w liturgii tymi samymi księgami, zapraszają się wzajemnie z celebrami i konferencjami duchowymi. Prekursorami tej współpracy byli prowincjałowie, śp. o. Albert Urbański OCarm. i śp. o. Otto Filek OCD.

Temat rekolekcji – „odnowić się w postępowaniu za Chrystusem” – podejmuje wyzwania Roku Życia Konsekrowanego i inspiruje uczestników tych duchowych ćwiczeń do odchodzenia w ich codziennym życiu w szkole duchowości Karmelu od tego wszystkiego, w czym panuje rozdźwięk pomiędzy wartościami powołaniowymi, a ich realizacją w służbie Ludowi Bożemu. Nauki rekolekcyjne głosi karmelitom o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD z wadowickiego klasztoru karmelitów bosych.

Do odprawiających w Wadowicach rekolekcje zakonników, reprezentujących klasztory w Polsce, na Litwie i na Ukrainie oraz Międzynarodowe Kolegium Zakonu w Rzymie, przybył także, aby przewodniczyć Eucharystii i udzielić błogosławieństwa, ich przełożony prowincjalny, o. Bogdan Meger OCarm. Rekolekcje, rozpoczęte 5 września, zakończą się w najbliższy czwartek 10 września odnowieniem ślubów zakonnych
Realizując swój charyzmat modlitwy i posługi apostolskiej, karmelici stają się przewodnikami ludzi pragnących odnaleźć Boga i doświadczać Jego obecności wśród trosk codziennego życia. Ważne miejsce w ich duchowości zajmuje Najświętsza Maryja Panna, przyzywana jako Siostra, Matka, Orędowniczka, Ozdoba Karmelu i Królowa szkaplerza św. Wzorem gorliwości apostolskiej jest natomiast dla wszystkich karmelitów prorok Eliasz, gdyż jak to przypomniał św. Jan Paweł II, „charyzmat karmelitański korzeniami swymi sięga Starego Testamentu, inspirując się wielką postacią proroka Eliasza. Na wzór tegoż proroka z Góry Karmel karmelici powinni być świadkami obecności Boga i Jego miłości w dzisiejszym świecie”.

Karmelici są w Polsce kustoszami trzech sanktuariów maryjnych: Matki Bożej Piaskowej w Krakowie, Matki Bożej Bolesnej w Oborach (diec. płocka) i Matki Bożej Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej (diec. siedlecka). Ponadto w Krakowie znany jest założony przez nich i prężnie posługujący chorym i cierpiącym Wolontariat św. Eliasza.

Nadesłał: O. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda