Home WiadomościZe Świata Jezuici: Spotkanie komitetu przed 36. Kongregacją Generalną

Jezuici: Spotkanie komitetu przed 36. Kongregacją Generalną

Redakcja

jezuici.plCoetus Praevius – pod tym łacińskim terminem kryje się nazwa specjalnego komitetu przygotowawczego, który w zgodzie z Konstytucjami Towarzystwa Jezusowego wyłoniony został celem organizacji 36. Kongregacji Generalnej.

Pierwszy zjazd komitetu odbył się w Rzymie w dniach 31 sierpnia – 12 września. Jego członkowie to o. Adolfo Nicolas SJ (obecny ojciec generalny), o. Douglad Marcoulier z Kurii Generalnej oraz po dwóch reprezentantów z każdej jezuickiej Konferencji – Afryki i Madagaskaru, Ameryki Łacińskiej, Kanady i USA, Południowej Azji oraz Europy.

Kongregacja zwołana została w związku z zapowiedzią ustąpienia o. Nicolasa. Wybór nowego przełożonego to jeden z dwóch powodów powołania Kongregacji. Drugim, zgodnie z Konstytucjami, może być omówienie spraw „o skutkach dalekosiężnych i wielkiej wagi

Jak zgodnie powtarzają uczestnicy poprzednich Kongregacji Generalnych, są one zawsze wspaniałym i jednoczącym współbraci doświadczeniem. Z historycznego punktu widzenia Kongregacje często przynosiły Jezuitom przełomy i istotne zmiany. 6. zgromadzenie dało jezuitom obowiązek modlitwy przez co najmniej godzinę dziennie oraz zobligowało ich do corocznego uczestnictwa w 8-dniowych rekolekcjach. W trakcie 34. Kongregacji podkreślono znaczenie jezuickiej misji „posługi wiary i promocji sprawiedliwości”.

Źródło: SJWEB

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda