Home WiadomościZ kraju W Niepokalanowie Olimpiada o św. Maksymilianie

W Niepokalanowie Olimpiada o św. Maksymilianie

Redakcja

Franciszkańska Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie w roku szkolnym 2012/13 jest organizowana już po raz siódmy. Jest ona jedną z form przybliżenia młodemu pokoleniu wyjątkowej osoby, symbolu ofiar nazizmu oraz patrona trudnych czasów. Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół: podstawowych (w formie plastycznej), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – w formie wiedzy, czyli część teoretyczna, do której młodzież musi się przygotować, nauczyć pewnych wydarzeń z życia św. Maksymiliana, myśli, według źródeł podanych przez organizatorów.

26 lutego 2013 roku w Niepokalanowie odbył się etap diecezjalny Olimpiady na poziomie szkół gimnazjalnych. Uczestniczyli w nim uczniowie z archidiecezji warszawskiej i warszawsko-praskiej. W sumie ponad 40 osób. Natomiast 27 lutego, zmagali się uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych. Na początku wszystkich przywitał przełożony klasztoru Niepokalanów, gwardian – o. Mirosław Bartos, życząc wszelkiego dobra w pisaniu testów. Następnie odbyła się Msza św., której przewodniczył o. Stanisław Maria Piętka – Prezes Narodowy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce. On też wygłosił okolicznościową homilie. W koncelebrze uczestniczyli kapłani, którzy przyjechali wraz ze swymi podopiecznymi na Olimpiadę. Później wszyscy udali się na obiad po czym nastąpiło ogłoszenie wyników.

Celem Olimpiady jest przybliżenie młodemu pokoleniu postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ten wielki Polak, przez swoją działalność medialną (założenie przed wojną wydawnictwa w Niepokalanowie) jak też przez swoje życie, a zwłaszcza śmierć w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, na stałe wpisał się w historię narodu polskiego jako osoba niezwykła i godna naśladowania.

Organizatorem Franciszkańskiej Olimpiady wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbe jest Kuria Prowincjalna OO. Franciszkanów z siedzibą w Warszawie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Parafia Ojców Franciszkanów p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach.

Honorowy patronat nad Olimpiadą sprawuje – Mazowiecki Kurator Oświaty.

o. Jacek Staszewski OFMConv

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda