W Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. J. Popiełuszki odbyło się spotkanie formacyjne Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

W ubiegłą sobotę (3.03.2012) w Sanktuarium Męczeństwa błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się wyjątkowe spotkanie. To szczególne miejsce upamiętniające męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki, na ten dzień, stało się „domem formacji duchowej” dla dyrektorów i nauczycieli Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z takich placówek jak: Modzerowo, Smolajn Mięcierzyna, Grążaw, Gryźlin, Górzno, Warząchewka Polska, Olsztynek, Wlewska, Kępek, Miesiączkowo, Palczyn, Lisewo Kościelne. Spotkanie stanowiło szkolenie formacyjno-zawodowe nauczycieli i dyrektorów dotyczące integralnego rozwoju nauczyciela i ucznia.

Centralnym punktem była Msza św. w Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, której przewodniczył kustosz Sanktuarium i relikwii błogosławionego ks. Jerzego – o. Kamil M. Kraciuk CCG. Homilię wygłosił Prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Świerad M. Pettke CCG. Po Eucharystii zgromadzeni Dyrektorzy i nauczyciele uczcili relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zawierzając Bogu przez jego wstawiennictwo siebie samych i Stowarzyszenie z całym jego Zarządem.

Bardzo ważnym elementem tego dnia skupienia była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której prezes Stowarzyszenia, pani Viletta Błasiak, przewodniczyła rozważaniom opartym o wypowiedzi bł. Jana Pawła II dotyczących siódmego błogosławieństwa Pana Jezusa z Kazania na Górze: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Zwieńczeniem tego duchowego spotkania była modlitwa na spiętrzeniu wiślanym w miejscu, gdzie bł. Ks. Jerzy Popiełuszko oddał życie za wiarę, Prawdę i wolność naszej Ojczyzny.

Kolejny punkt szkolenia odbywał się już w Modzerowie w utworzonej niespełna 4 lata temu Szkole Podstawowej im. bł. Jana Pawła II i Gimnazjum – któremu już niedługo (15 czerwca br.) zostanie nadane imię patrona błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Dyrektor, pani Teresa Nowacka, ze swoim gronem pedagogicznym szkoły serdecznie podjęła zaproszonych gości obiadem i kawą, udostępniając gościom pięknie wyremontowaną i dobrze wyposażoną szkołę z salą konferencyjną, w której odbyła się dalsza cześć szkolenia. Kolejne spotkanie rozpoczął o. Świerad M. Pettke CCG, nawiązując do wygłoszonej wcześniej homilii, w której proklamował słowa bł. Jana Pawła II dotyczące męczeńskiej śmierci ks. Jerzego we Włocławku: Wraz z ks. Jerzym, który nieopodal stąd… znalazł męczeńską śmierć… zginam moje kolana przed Ojcem i proszę o „wzmocnienie siły człowieka wewnętrznego” dla wszystkich synów i córek mojej Ojczyzny u progu czasów, które nadeszły i które idą. (sł. Jana Pawła II, 7 czerwca 1991r., lotnisko w Kruszynie) zachęcał nauczycieli do szczególnej troski o swoje duchowe wnętrze. Przypomniał słowa św. Pawła i zawołanie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Zło dobrem zwyciężaj! Nakreślił sytuację współczesnej kultury i mentalności Polaków, a zwłaszcza naszej Ojczyzny, pozbawionej coraz bardziej religijności i życia duchowego. Podkreślił bardzo mocno przesłanie ks. Jerzego, aby w trudnych sytuacjach nieakceptacji, odrzucenia, wyśmiewania, a nawet prześladowania z powodu profesji nauczyciela szkoły katolickiej, nikt nie zwątpił w słuszność swojego przekonania religijnego, o dobrze wypełnianym obowiązku stanu i zawodu. Tym przesłaniem o. Świerad wprowadził dyrektorów i nauczycieli w główny temat szkolenia: „Odwaga wyobraźni – Wolność powstaje w sercu”. Autorem tematu był p. Jan Pospieszalski – muzyk, aranżer i kompozytor, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. Wcześniej zapowiadany i bardzo oczekiwany gość z powodu różnych przeciwności, nie mógł osobiście pojawić się na szkoleniu by poprowadzić swój wykład. Najpierw zgromadzeni mogli obejrzeć krótko metrażowy film o Sanktuarium Męczeństwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki znajdującym się przy włocławskiej tamie oraz o planach związanych z dolną częścią świątyni, w której powstanie nowoczesne, interaktywno-multimedialne Muzeum Męczeństwa Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie obejrzano projekcję filmu pt: „Solidarni 2010”, którego autorem jest m.in. wspomniany wyżej p. Jan Pospieszalski, twórca niewygodnego dla wielu obecnie rządzących programu telewizyjnego „Warto rozmawiać”.

Na zakończenie spotkania wykład poprowadził ks. dr Mariusz Pietrzykowski – kapłan diec. elbląskiej, na temat pracy duszpasterskiej z młodzieżą szkolną i akademicką, dzieląc się swoimi doświadczeniami relacji z dziećmi i studentami. Szkolenia nauczycieli i dyrektorów Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z siedzibą w Częstochowie, odbywają się cyklicznie, w trosce o formację intelektualną, ludzką, zawodową, a szczególnie duchową. Stąd inicjatywa, aby w dobie prześladowania Kościoła, tego co katolickie, czerpać siły duchowe, by „wzmocnić człowieka wewnętrznego” w świecie kryzysu autorytetów.

o. Szymon M. Korytowski CCG