Home WiadomościZ kraju Wadowice: modlitwa o beatyfikację o. Rudolfa Warzechy OCD

Wadowice: modlitwa o beatyfikację o. Rudolfa Warzechy OCD

Redakcja

OCDO beatyfikację sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy OCD – zmarłego w 1999 r. karmelity bosego – modlono się 21 czerwca w sanktuarium św. Józefa „na Górce” w Wadowicach. Z okazji 71. rocznicy święceń kapłańskich tego długoletniego wychowawcy, cenionego spowiednika i opiekuna chorych, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół o. Rudolfa, modlili się też przy jego grobie na parceli karmelitańskiej wadowickiego cmentarza parafialnego.

Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji o. Warzechy przewodniczył o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD. Nawiązując do niedawnej encykliki papieskiej „Laudato si”, zakonnik zwrócił uwagę, że kandydat na ołtarze był piewcą piękna przyrody, w której za przykładem – cytowanego przez papieża Franciszka w encyklice św. Jana od Krzyża – widział zawsze ślady Boga Stwórcy. „O. Rudolf trwał przy Chrystusie, niczym latorośl w winnym krzewie, przynosząc szlachetne owoce swego kapłańskiego życia” – powiedział o słudze Bożym postulator jego procesu beatyfikacyjnego.

Kazanie podczas Eucharystii wygłosił asystent kościelny Stowarzyszenia Przyjaciół o. Rudolfa i redaktor wydania jego pism duchowych, o. Benedykt Belgrau OCD. Karmelita zauważył, że o. Rudolf doskonale potrafił dostosować język do mentalności, poziomu intelektualnego i duchowego swoich słuchaczy. „Jego język jest bardzo obrazowy, tak jak język Pisma świętego” – zaznaczył kaznodzieja. „Sługa Boży miał ogromny szacunek do swoich słuchaczy: potrafił przemówić i do kapłanów, i do zakonnic, i do zakonników, i do rodziców, i do młodzieży, i do dzieci, słowem do wszystkich, ukierunkowując ich ku Chrystusowi, wzbudzając u wszystkich głód Słowa Bożego, którego treścią żył na co dzień” – dodał.

Przy ołtarzu modlili się ks. Wojciech Warzecha, proboszcz parafii Węgrzce k. Krakowa, bratanek o. Rudolfa, a także o. Antonin Stańczyk OCD, pochodzący z tej samej parafii co kandydat na ołtarze.

O. Rudolf Warzecha urodził się 14 listopada 1919 r. w Bachowicach koło Wadowic. Po ukończeniu niższego seminarium na wadowickiej, karmelitańskiej „Górce” wstąpił do zakonu. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz dzieci, młodzieży, wychowawca zakonny, opiekun chorych, spowiednik i kierownik duchowy, apostoł szkaplerza karmelitańskiego, krzewiciel kultu św. Józefa i św. Rafała Kalinowskiego – odnowiciela życia karmelitańskiego w Polsce. Zmarł w opinii świętości 27 lutego 1999 r. w Wadowicach. 11 stycznia 2011 r. rozpoczęto w Krakowie jego proces beatyfikacyjny.

W wadowickim Karmelu istnieje specjalna izba pamięci poświęcona słudze Bożemu. Zebrano w niej pamiątki po zakonniku. Od czerwca 2012 roku odbywają się festyny poświęcone o. Rudolfowi. Trzy razy w ciągu roku w wadowickim Karmelu celebrowane są uroczystości wspominające o. Rudolfa: w rocznicę jego śmierci, w rocznicę jego święceń kapłańskich i w rocznicę jego urodzin.

rk / Wadowice/KAI

Nadesłał: O. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda