Wizytacja generalna w Zambii

W dniach od 1 lutego do 26 marca, Asystent generalny ds. AFCOF odbył kanoniczną wizytację w imieniu Ministra  generalnego w Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Zambii. Zambia jest pierwszą misją naszego Zakonu w Afryce, otwartą w roku 1930.

Pierwsi misjonarze przybyli tu z Prowincji Marchii (Włochy), skąd też pochodzi pierwszy biskup diecezji Ndola, Sługa Boży Mons. Francesco Mazzieri. Poprzez następne lata w misji tej pracowali bracia z wielu Prowincji Zakonu Europy i Ameryki Północnej. Pracowało tu także wielu misjonarzy z Polski – część już odeszło do Pana, inni powrócili do rodzimych Prowincji.

Zambia stała się Prowincją zakonną w roku 2000, a jej pierwszym prowincjałem został Zambijczyk, na Kapitule prowincjalnej w roku 2000. Obecnym Prowincjałem jest fra Patryk Chisanga, także Zambijczyk. Kuria prowincjalna znajduje się w mieście Ndola, słynnym z wielu kopalni miedzi. W lipcu 2012 roku Prowincja odbędzie swoją trzecią już Kapitułę prowincjalną.

W całej Prowincji przebywa obecnie 117 zakonników (wśród których 18 braci zakonnych): 89 o ślubach wieczystych i 28 czasowych. Ponadto Prowincja ma  11 nowicjuszy i 17 postulantów. Jeśli chodzi o narodowość braci przedstawia się ona następująco: 100 Zambijczyków, 11 Włochów, 4 Amerykanów, 1 Szwajcar, 1 Nigeryjczyk.

Bracia przebywają w 16 klasztorach Prowincji (1 klasztor w Malawi, misji Prowincji rozpoczętej w roku 2008) i są zaangażowani w następujące apostolaty: promocja powołań, formacja postulantów, nowicjuszy, studium Filozofii, duszpasterstwo parafialne (18 parafii w 3 diecezjach), działalność mass-media (wydawnictwo 2 czasopism i drukarnia-jedyna katolicka w kraju) a także działalność edukacyjna i charytatywna skierowana w szczególności do biednych. Oficjalnym językiem jest angielski, lecz w duszpasterstwie używa się wielu innych z rodziny Bantu (np. cibemba, cinyanja, cikaonde, cilunda, citumbuka – w Malawi).

Formacja powołań odbywa się we wspólnych domach formacji AFCOF (oprócz postulatu). Klerycy po ukończeniu 3 lat studiów filozofii w Międzyfranciszkańskim Kolegium w Lusaka, kontynuują studia Teologii (4 lata) w Międzyzakonnym Kolegium – Tangaza – w Nairobi (Kenia).

Federacja Afrykańska posiada następujące wspólne domy formacji: Nowicjat w Ndola (Zambia) – 17 braci; Nowicjat w Saltpond-11 braci; studium Filozofii w Lusaka (Zambia) – 48 braci; studium Teologii w Nairobi (Kenya) – 40 braci. W tym roku, ze względu na wzrost powołań, Minister Generalny erygował trzeci wspólny dom Nowicjatu w Arusha (Tanzania).

Klimat Zambii jest tropikalny z jedyną deszczową porą w roku, trwającą 6 miesięcy. Na południu kraju, w Livingston, znajduje się słynny wodospad ‘Victoria Falls’, wysoki na 128 m. Nosi taką nazwę Królowej Anglii Victorii, a lokalnie jest zwany Mosi-oa-Tunya, grzmiący dym.

Tekst polski: fra Tadeusz Świątkowski
Asystent generalny-AFCOF

Za: www.ofmconv.org.