Home WiadomościZ kraju WMS: Wartościowi, Młodzi, Szczęśliwi

WMS: Wartościowi, Młodzi, Szczęśliwi

Redakcja

Tegoroczne wiosenne ogólnopolskie spotkanie Wolontariatu Misyjnego Salwator pod hasłem „Misja Specjalna!” odbyło się w Międzywodziu w terminie od 1-5 maja. Był to szczególny czas dla wszystkich wolontariuszy, naznaczony modlitwą i ciężką pracą. Elementem wyróżniającym to spotkanie od innych był obrzęd posłania i nałożenia krzyży wszystkim wyjeżdżającym w tym roku na placówki misyjne. Obrzędom tym przewodniczył ks. Prowincjał Piotr Filas, który kierując do zebranych słowo Boże, zwrócił szczególną uwagę na głoszenie Chrystusa i dzielenie się Nim z innymi.

Ogólnopolskie spotkania mają na celu przygotowanie wolontariuszy do wyjazdów i formację, która pogłębia w nich ducha misyjnego. Codzienna Msza święta, medytacja Słowa Bożego, wspólne modlitwy, przypominają, że spełnienie „misji specjalnej” jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki Bogu i Jego łasce.

W planie spotkania uwzględniono praktyczne przygotowanie do posługi wolontariatu. Warsztaty z bezpieczeństwa podróży prowadzone przez pana Jerzego Jaskułę, ratownika medycznego poruszały tematykę profilaktyki zdrowotnej w krajach tropiku. Wszystkim uczestnikom zapadły w pamięć szkolenia z orientacji w terenie, zdolności oceny ryzyka, zarządzania bezpieczeństwem i sytuacjami kryzysowymi oraz taktycznej opieki nad poszkodowanym, prowadzone przez profesjonalną i wyszkolona kadrę. Szerokim zainteresowaniem cieszyło się również szkolenie z wielokulturowości pod przewodnictwem Anny Woźniak. Każdy mógł dowiedzieć się jak radzić sobie z nową kulturą i przekraczać wszelkie granice. Dodatkowo zajęcia zorganizowane przez Magdalenę Kaczor i Magdalenę Borowiec pozwalały na integracje i wspólne zabawy.

Na spotkaniu ogólnopolskim nie brakowało ciekawych i niezwykłych osobowości. Do ich grona można zaliczyć kleryków salwatoriańskich z Tanzanii: Exupery’ego i Japheta, którzy swoim świadectwem i zaangażowaniem dali lekcje pokory i głębokiego zawierzenia Bogu. Wspólne modlitwy w języku suahili jednoczyły i wyznaczały nowe misyjne horyzonty. Ciekawy wykład na temat powołania do misji wygłosił ks. Luca Bovio, Włoch pracujący w Polsce. Swoim przykładem wytrwałej pracy i zaangażowania, dał wyraźny znak do głoszenia Chrystusa w świecie. W spotkaniu brały udział również wolontariuszki Ala Kamasa i Ania Tomaszewska, misjonarki z Zambii. Prezentacja wyjazdowa pozwoliła poznać pracę i trud misji na czarnym lądzie. Uwieńczeniem spotkania był happening na głównej ulicy miasta. Ta forma nowej ewangelizacji pozwoliła zaprezentować wolontariat i przekazać napotkanym ludziom idę głoszenia Chrystusa. Był to piękny i radosny czas, przepełniony modlitwą, spotkaniem z drugim człowiekiem, pracą duchową i poszerzeniem zdolności praktycznych. Wydaje mi się, że w każdym sercu rodzi się wdzięczność Bogu za ten czas, bo tylko dzięki Niemu tyle dobra zagościło między nami.

Bartłomiej Połczyński, WMS Kraków

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda