Home WiadomościZ kraju Wrocław: Dziękczynienie za 100 lat Rycerstwa Niepokalanej

Wrocław: Dziękczynienie za 100 lat Rycerstwa Niepokalanej

Redakcja

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej 7 października 2017 r. – w pierwszą sobotę miesiąca a zarazem wspomnienie Matki Bożej Różańcowej – członkowie MI zebrali się we franciszkańskim sanktuarium na swój Dzień Skupienia. Prowadził go Prezes Narodowy MI o. Stanisław Maria Piętka z Niepokalanowa. Z tej okazji przybyli również przedstawiciele wspólnot rycerskich z Lwówka Śląskiego i Legnicy.

O. Stanisław głosił kazania w naszym kościele parafialnym na Mszach Świętych o godz. 7.00, 12.00 i 18.00. Przybliżał w nich program Rycerstwa Niepokalanej, jego historię, misję oraz założyciela – św. Maksymiliana. W słowie skierowanym do Rycerzy podczas Mszy Świętej o godz. 12.00 Prezes Narodowy MI zaznaczył, że Rycerz Niepokalanej to nie tylko czciciel Maryi. Musi on też być przygotowany do walki ze zlaicyzowanym, ateistycznym światem. Wymaga to ciągłej pracy nad sobą i troski o własne uświęcenie, by przez swoją postawę, swój przykład i działanie pomagać niewierzącym powrócić do Boga. Drogą do tego, którą wyznaczył członkom MI św. Maksymilian jest całkowite oddanie się Niepokalanej. Tak rozumiane Rycerstwo Niepokalanej jest nadzieją na lepszy świat.

Wraz z o. Stanisławem Mszę Świętą o godz. 12.00 koncelebrowali: proboszcz naszej parafii – o. Marek Augustyn oraz opiekun wspólnoty Rycerstwa – o. Tadeusz Jacek. Główną intencją tej Eucharystii było dziękczynienie za 100 lat istnienia Rycerstwa Niepokalanej. Miejscowi Rycerze oraz przybyli goście włączyli się w Liturgię Słowa, procesję z darami. Obecny był także poczet sztandarowy. Na zakończenie Mszy Świętej można też było przez ucałowanie uczcić relikwie św. Maksymiliana. Szczególny charakter tej Eucharystii podkreślały pieśni: hymn Rycerstwa – „Niesiemy Sztandar „ na rozpoczęcie, „Magnificat” – na uwielbienie oraz „Szaleniec Niepokalanej” – na zakończenie.

Po Mszy Świętej miejscowi Rycerze przeszli raz z gośćmi z Legnicy i Lwówka Śląskiego do kawiarenki parafialnej na posiłek. Była to też okazja, by porozmawiać na temat prowadzonej działalności i wymiany doświadczeń. O godz. 14.30 Rycerstwo wraz ze wspólnotą parafialną włączyło się w inicjatywę „Różaniec do Granic”, duchowo jednocząc się z tymi, którzy omdlali naszą Ojczyznę na terenach przygranicznych. Podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył o. Tadeusz Jacek, zostały odmówione nie tylko cztery części różańca, ale również Koronka do Bożego Miłosierdzia, Litania do św. Maksymiliana i Akt oddania się Niepokalanej.

Po tej modlitwie zaproszeni goście powrócili do swoich domów a członkowie miejscowej wspólnoty MI pozostali jeszcze na wieczornej Mszy św., sprawowanej – jak co miesiąc – w intencji rozwoju Rycerstwa Niepokalanej oraz za zmarłych z MI. Po Mszy Świętej – z okazji I soboty miesiąca – odbyło się jeszcze Nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.

Halina Ulas

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda