XII Jarmark Cysterski w Pelplinie

W trzeci weekend września, w dniach  15 – 16 września 2012 r. (sobota, niedziela), na terenie dawnego klasztoru cysterskiego w Pelplinie, odbył się XII Jarmark Cysterski.

Pierwszy dzień Jarmarku rozpoczął w Bibliotece Diecezjalnej im. Bp. Jana Bernarda Szlagi, w której odbyła się promocja monografii prof. dr hab. inż. E. Łużynieckiej „Pelplin-Doberan”. Nowością natomiast na tegorocznym Jarmarku Cysterskim były warsztaty dla młodzieży zorganizowane pod tajemniczym hasłem „Dzień w Dawnym opactwie Cysterskim”.

Podczas warsztatów młodzież mogła spróbować sił w pięciu grupach tematycznych: MUZYKA DAWNA I TANIEC, ETOS RYCERSKI, SKRYPTORIUM, CYSTERSI- ŻYCIE DAWNIEJ I DZIŚ oraz ARCHITEKTURA CYSTERSKA. Każda z grup cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, niemniej jednak największe tłumy młodych ludzi zechciało podszkolić swój warsztat piśmienniczy w Skryptorium, które stacjonowało w kapitularzu katedralnym. Tłumy turystów przez cały weekend miały okazję zakosztować pisania piórem gęsim, po czym każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy certyfikat.

Jarmark Cysterski to wiele zabaw i konkursów przygotowanych specjalnie z myślą o jego uczestnikach. Dzieci i młodzież uczestniczyli w biegu cysterskim, turnieju rycerskim dla żaków o miecz Starosty Powiatu Tczewskiego, spektaklu historycznym: W nowicjacie u krzyżaków, turniej plebejskim dla publiczności oraz turnieju rycerskim konnym. Tradycyjnie odbył się również piknik „Cysterskie złoto”, w którym gości jarmarku częstowano pyszną szarlotką, powidłami oraz innymi smakowitościami.

W ramach Jarmarku ponownie odbył się także dwudniowy spływ rzeką Wierzycą. W tym roku licznie zgromadzeni goście mogli podziwiać w Pelplinie bogatą ofertę wyrobów rzemieślniczych z terenu całej Polski. W tegorocznym Jarmarku Cysterskim swoje szczególne miejsce mieli Kociewiacy.

W godzinach popołudniowych w Bazylice Katedralnej Ks. Infułat Stanisław Grunt przewodniczył Mszy Świętej koncelebrowanej w intencji pomyślności Kociewia i Kociewiaków, po której udano się na paradę Kociewiaków, Zespołów Muzyki Dawnej i rycerstwa. O godzinie 18:00 w Katedrze tradycyjnie uczestniczono w VI Przeglądzie Zespołów Muzyki Dawnej.

W godzinach wieczornych przed gmachem Collegium Marianum odbyło się biesiadne spotkanie kociewiaków z udziałem zespołów JORDAN I AJAGORE, na którym do późnych godzin wieczornych rozbrzmiewały rytmy kociewskiego reggae. z kolei XIV-wieczny Refektarz Collegium Marianum wypełnił się gośćmi przybyłymi na coroczną Biesiadę, która w tym roku nawiązywała do tematyki szlacheckiej. O godzinie 22:00 goście biesiady oraz uczestnicy biesiadnego spotkania kociewiaków spotkali się na placu przy katedrze, aby wspólnie podziwiać imponujące Fireshow.

Za: www.jarmarkcysterski.pelplin.pl


KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ZDJĘĆ: CYSTERSKA KATEDRA W PELPLINIE