Home WiadomościZ kraju Z Turenii do Jarosławia

Z Turenii do Jarosławia

Redakcja

Kościół pw. św. Trójcy w Jarosławiu jest miejscem szczególnym. Mieszkający w tamtejszym klasztorze oo. Franciszkanie – Reformaci prowadzą nie tylko aktywną pracę duszpasterską. Inicjują przedsięwzięcia kulturotwórcze, teatralne oraz integracyjne.

Niemal od samego początku istnienia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” świątynia franciszkańska gości, obok innych kościołów tego miasta, najwybitniejszych muzyków i śpiewaków uczestniczących w Festiwalu. W dostojnych wnętrzach kościoła rozbrzmiewają psalmy, motety i estamplidy, a także liry korbowe, harfy i inne instrumenty, dzięki którym udaje się perfekcyjnie wskrzeszać muzykę dawnych wieków.

W poniedziałek, 23 lipca, dla licznie przybyłych parafian i innych miłośników śpiewu kościelnego zaśpiewali goście z Francji. Chór „Cantoria” z Turenii wykonał między innymi pieśni wielkanocne i maryjne wzbudzając zachwyt wśród słuchaczy. Artyści w kilku językach, m.in. po angielsku, francusku i rosyjsku, przybliżyli słuchaczom niepowtarzalne walory sacrum utrwalonego w pieśni.

Koncert zespołu, prowadzonego przez panią dyrygent Fabienne Goupille dostarczył słuchaczom wielu emocjonalnych przeżyć. Obecność francuskich chórzystów była wielkim wyróżnieniem dla Jarosławia. „Cantoria” występowała przed paroma laty w tym mieście. Zaprezentowała się również przed publicznością Sanoka, Dubiecka i Rymanowa Zdroju. W pełnym składzie Chór działający od 30 lat liczy 50 śpiewaków.

Wypada dodać, że kontakty gości z Turenii z Podkarpaciem datują się od chwili nawiązania partnerskich kontaktów tego historycznego regionu(Azay le Rideau i Cheille) z gminą Dubiecko.

Wikariusz parafii pw. św. Trójcy o. Eliasz nie krył satysfakcji z powodu obecności francuskich gości w mieście Kostków, Ostrogskich i Sobieskich. Wnieśli oni bowiem podczas trwającej letniej kanikuły pierwiastki radości i bardzo wiele pozytywnych emocji do serc jarosławian, którzy na zakończenie zaśpiewali artystom tradycyjne polskie „Sto lat”.

br. Mariusz Tomana ofm

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda