Home WiadomościZ kraju Zapowiedź: Sesja naukowa o lubelskich dominikanach

Zapowiedź: Sesja naukowa o lubelskich dominikanach

Redakcja

„Klasztor w sercu miasta. Dzieje i skarby lubelskich dominikanów” –to tytuł sesji naukowej, która odbędzie się 9 listopada w klasztorze ojców dominikanów w Lublinie. Będzie ona towarzyszyła otwarciu stałej ekspozycji muzealnej w tutejszym klasztorze.

„Chcemy pochwalić się zakończonymi pracami archeologicznymi i konserwatorskimi, które przeprowadzono u nas w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach projektu unijnego” – mówi przeor lubelskich dominikanów, o. Grzegorz Kluz.

Podczas sesji, która odbędzie się w północnym krużganku klasztoru, dominikański historyk o. Sławomir Brzozecki będzie mówił o początkach Zakonu Kaznodziejskiego w Lublinie, które sięgają 1253 roku.

Archeologowie Rafał Niedźwiadek i Jacek Tkaczyk omówią natomiast dzieje lubelskich dominikanów w świetle ostatnich odkryć archeologicznych. Natomiast konserwatorzy Maciej i Aneta Filip przedstawią wykonane prace konserwatorskie w Kaplicy Tyszkiewiczów, dawnej Kaplicy Krzyża Świętego oraz w Dużym Wirydarzu.

Z kolei historyk sztuki Danuta Szewczyk-Prokurat zaprezentuje otwartą w tym dniu w północnym krużganku lubelskiego klasztoru stałą ekspozycję muzealną, na którą złożą się galeria odrestaurowanych obrazów z XVI i XVII wieku oraz klasztorny skarbiec.

W sesji naukowej i uroczystym otwarciu wystawy weźmie też udział o. Robert Głubisz, były przeor lubelskiego klasztoru i koordynator projektu „KLASZTOR W SERCU MIASTA – II etap renowacji Klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa lubelskiego na lata 2007-2013.

Lubelscy dominikanie od końca XIV wieku są stróżami jednych z największych na świecie relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które przywiózł im z Kijowa biskup Andrzej, dominikanin. Dzięki nim dominikańska świątynia stała się w czasach Pierwszej Rzeczypospolitej jednym z największych sanktuariów religijnych, do którego pielgrzymowali także królowie, a w czasach współczesnych modlił się tutaj często kard. Karol Wojtyła.

„Odnawiając to, co fizyczne, wspólnie stworzyliśmy miejsce, w którym może rozwijać się to, co najważniejsze – duchowe. Kult Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, który Lublinie trwa już setki lat, zyskał nową, godną oprawę, która – mamy nadzieję – będzie wspierać rozwój wiary i kultury przez kolejne wieki” – mówi o. Kluz o znaczeniu renowacji klasztoru i świątyni.

sz, lublin.dominikanie.pl / dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda