Home WiadomościZ kraju Zapowiedź zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sł. B. Teresy od Jezusa Marchockiej OCD

Zapowiedź zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sł. B. Teresy od Jezusa Marchockiej OCD

Redakcja

Sł. Boża Teresa MarchockaW klimacie paschalnej radości, życząc obfitości darów Zmartwychwstałego Pana, informuję, że 24 kwietnia 2015 r., o godz. 9.00, w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie, J. Em. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup metropolita krakowski, dokona zamknięcia fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej Teresy od Jezusa (Marianny Marchockiej), karmelitanki bosej.

Tego samego dnia, o godz. 11.00 w kościele klasztornym Sióstr Karmelitanek Bosych przy ul. Kopernika 44, ks. Andrzej Scąber, kierownik Referatu Spraw Kanonizacyjnych Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, będzie przewodniczył Mszy św. o beatyfikację Służebnicy Bożej, podczas której homilię wygłosi o. Tadeusz Florek OCD, prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych.

Marianna Marchocka urodziła się w 1603 r. w Stróżach k. Zakliczyna. W 1620 r. wstąpiła do klasztoru Karmelitanek Bosych w Krakowie, gdzie otrzymała imię Teresa od Jezusa. Po okresie formacji i złożeniu ślubów, została mistrzynią nowicjatu, następnie przeoryszą i fundatorką klasztoru we Lwowie, a potem w Warszawie. Doświadczyła głębokich przeżyć duchowych i jest autorką „Autobiografii mistycznej” i innych pism duchowych (wydanych krytycznie przez Cz. Gila, Kraków 2010), do dziś przyciągających uwagę teologów duchowości i mistyki chrześcijańskiej. Jej biogram, jako pierwszej kobiety, pojawia się w „Słowniku polskich teologów katolickich”. Służebnica Boża zmarła w opinii świętości w Warszawie w 1652 r. Starania o jej beatyfikację, udaremniane na skutek zaborów i wojen, rozpoczęto formalnie w archidiecezji krakowskiej 21 grudnia 2007 roku. Akta dochodzenia diecezjalnego, które zostanie zamknięte 24 kwietnia br., zostaną przekazane Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Podobnie jak urodzona 500 lat temu św. Teresa od Jezusa z Awila, ta polska Teresa od Jezusa, dzisiejszemu, często zagubionemu w wirze świata człowiekowi, goniącemu za dobrobytem materialnym i wyzutemu z wartości duchowych, przypomina i ofiaruje przesłanie Karmelu, ukierunkowane na głębię i na nadprzyrodzoność. Pociąga i urzeka wiele osób, które gromadzi wokół siebie i wprowadza je na drogę ewangelicznej doskonałości, co nie może nie napawać nas radością.

Dziękując wszystkim za wspieranie dotychczasowych prac procesowych, ośmielam się prosić o omadlanie kolejnej, tj. rzymskiej fazy procesu Służebnicy Bożej – polskiej Teresy od Jezusa.

Wadowice, Oktawa Wielkanocy 2015

dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
Postulator w procesie beatyfikacyjnym Służebnicy Bożej

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda