Home WiadomościZ kraju Zapowiedzi – Bracia Mniejsi: Historia muzyką pisana w Kobylinie

Zapowiedzi – Bracia Mniejsi: Historia muzyką pisana w Kobylinie

Redakcja

Muzyka historią pisana – dzieła dawnych mistrzów w zabytkowych klasztorach Wielkopolski to autorski cykl koncertów znakomitego zespołu wokalnego założonego i prowadzonego przez Bartosza Michałowskiego. Poznański Chór Kameralny, przy wsparciu Stowarzyszenia Miłośników Sztuki Vis Artis postanowił zaprezentować słuchaczom z różnych stron Wielkopolski utwory najbardziej znanych kompozytorów doby renesansu i baroku. Ważnym elementem projektu jest wybór miejsc  zabytków, których akustyka oraz walory wizualne sprzyjają odbiorowi tego typu muzyki.

W programie koncertu znajdzie się m.in. najstarsze zachowane Requiem – dzieło jednego z najwybitniejszych kompozytorów flamandzkich – Johannesa Ockeghema (1410-1497), słynne Miserere mei, Deus Gregorio Allegriego (1582-1652), skomponowane do wykonywania wyłącznie w Kaplicy Sykstyńskiej w Wielki Czwartek lub Wielki Piątek. Za jego rozpowszechnienie groziła kara ekskomuniki! Legenda głosi, że podczas wizyty w Rzymie tego czynu dokonał sam Wolfgang Amadeusz Mozart – usłyszawszy Miserere mei podczas nabożeństwa, po wyjściu z kaplicy, zapisał cały utwór z pamięci…

Słuchacze koncertów w Kobylinie i na Świętej Górze usłyszą również najstarszą zapisaną polską pieśń religijną – Bogurodzicę oraz utwory inspirowane zabytkami muzycznymi: Maria Matrem Virginem, opartą na XIV-wiecznej hiszpańskiej kolędzie i Zdrowaś Królewno Wyborna, której pierwowzór pochodzi z XV wieku, z zaginionego rękopisu tzw. Pieśni łysogórskich.

Program uzupełnią utwory współczesne, takie jak 9-głosowe Benedictus na chór żeński Krzysztofa Pendereckiego (z okazji 79 urodzin mistrza ogłoszono właśnie w Polsce Rok Krzysztofa Pendereckiego), Totus tuus innego wybitnego polskiego kompozytora – Henryka Mikołaja Góreckiego – skomponowane do słów bł. Jana Pawła II oraz psalm Domine, quis habitabit młodego twórcy, Macieja Zielińskiego.

Zapraszamy do Kobylina, kościół Franciszkanów, 10 listopada 2012, godz. 19.00.

SS

Za: www.panewniki.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda