Home WiadomościZ kraju ZAPROSZENIE: Sympozjum pamięci ks. Dziekana Wawrzyńca Bochenka SDS

ZAPROSZENIE: Sympozjum pamięci ks. Dziekana Wawrzyńca Bochenka SDS

Redakcja

Sympozjum_o_Ks_Bochenku_Trzebnica 19-06-2015_plakat„Pamiętajcie o swoich przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę!” – ta zachęta autora Listu do Hebrajczyków jest wciąż aktualna (zob. Hbr 13,7). Dlatego zapraszam na sympozjum poświęcone ks. Wawrzyńcowi Bochenkowi SDS (1915-1996), które odbędzie się w piątek, 19 czerwca br. w Trzebnicy.

Dlaczego…?

Ktoś niezorientowany może pytać: dlaczego sympozjum poświęcone akurat ks. Bochenkowi? Pierwszy powód, to wdzięczność. Osoba i dzieło ks. Wawrzyńca Bochenka, zwanego nieraz krótko Ks. Dziekanem, wpisały się na trwałe w losy Trzebnicy – sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej i lokalnej społeczności – po 1945 roku. Przez ponad 50. lat był proboszczem i kustoszem bazyliki – od przybycia do Trzebnicy w sierpniu 1945 roku aż do śmierci w dniu 30 stycznia 1996 roku. Inny powód, to próba naukowej analizy zastanych materiałów archiwalnych dotyczących osoby ks. Dziekana i udokumentowania w postaci publikacji książkowej. Jestem przekonany, że zachodzi także potrzeba przypominania postaci, której imię nosi m.in. najdłuższa ulica w Trzebnicy. Jest już nowe pokolenie, które nie znało osobiście ks. Dziekana i należy zadbać o pielęgnowanie żywej pamięci.

W życiu człowieka jubileusze i okrągłe rocznice są zwykle sposobnością do wspomnień. W 2015 roku przypadają rocznice trzy ważne rocznice: 100. rocznica urodzin ks. W. Bochenka (30 października 1915), 70-lecie jego przybycia do Trzebnicy (25 sierpnia 1945) i 70-lecie utworzenia polskiej administracji kościelnej na Dolnym Śląsku.

Być może sympozjum będzie także mobilizacją w roku (2015) ogłoszonym przez Radę Powiatu Trzebnickiego jako Rok ks. Dziekana Wawrzyńca Bochenka. Na razie bowiem oprócz samego ogłoszenia w styczniu br., zupełnie cicho o jakichkolwiek inicjatywach… a jest już czerwiec…

Kiedy i gdzie…?

Jak już zostało wspomniane, sympozjum odbędzie się w dniu 19 czerwca i rozpocznie się o godz. 15.00. Wybór dnia i godziny nie są przypadkowe. Jest to piątek i godziny popołudniowe, by umożliwić udział jak największej licznie osób zainteresowanych. Miejscem obrad i dyskusji będzie gościnny klasztor Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy. Mottem sympozjum są słowa: „W służbie Bogu – zawsze dla Polski – zawsze dla ludzi”, które streszczają styl życia i posługi ks. Dziekana. To hasło umieszczone było w prezbiterium bazyliki w 1996 roku w dniach jego pogrzebu.

Całość wydarzenia będzie miała charakter refleksji naukowej, wspomnień i modlitwy. Najpierw przewidziane są w godzinach 15.00-18.00 wykłady, komunikaty i krótka dyskusja. Wykłady będą dotyczyć sytuacji Kościoła na Dolnym Śląsku po roku 1945 (ks. Józef Pater), posługi ks. Bochenka jako kustosza i duszpasterza w sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy (ks. Michał Piela SDS). Niezwykle interesująco zapowiada się ukazanie jego osoby w świetle archiwaliów aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej (Stanisław Bogaczewicz), a także zwrócenie uwagi na niektóre priorytety w świetle zachowanych starannie ogłoszeń duszpasterskich z okresu jego duszpasterzowania w Trzebnicy (ks. Bogdan Giemza SDS). W krótkich komunikatach będzie mowa o początkach katechizacji przedszkolnej w Trzebnicy (Ewa Dudek), mało znanej posłudze ks. Bochenka jako wizytatora zgromadzeń zakonnych (ks. Ireneusz Kiełbasa SDS) i dlaczego wybrano go na patrona zespołu szkół w Czeszowie (Elżbieta Kędra). Całość będzie moderował ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

O godz. 18.30 przewidziana jest Msza św. w bazylice i modlitwa przy grobie ks. Dziekana, którym będzie przewodniczył ks. Piotr Filas SDS, prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów.

Co jeszcze warto wiedzieć…?

Organizatorami sympozjum są: Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, parafia św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy i Gmina Trzebnica. To jeszcze jeden dowód umiejętnej współpracy różnych podmiotów życia społecznego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Rodzina z Wrocławia, tygodnik „Niedziela” i „Panorama Trzebnicka”. Z okazji sympozjum Zespół Szkół im. Ks. W. Bochenka w Czeszowie przygotowuje wystawę, która będzie miała miejsce w bazylice, w kaplicy św. Jadwigi. Nad całością przygotowań czuwa piszący te słowa.

Bogdan Giemza SDS

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda