Home Wiadomości Kraków: Karol Wojtyła Fellowship

Kraków: Karol Wojtyła Fellowship

Redakcja

Religie i władza, prawo naturalne, Bóg Adama, rozwój narodów – to ledwie niektóre seminaria, jakie poprowadzą w Centrum Myśli Jana Pawła II m.in. Jadwiga Staniszkis, Krzysztof Rutkowski, Jan Filip Staniłko, Piotr Kaznowski.

Seminaria otwarte są dla studentów, doktorantów i wszystkich chętnych, a rekrutacja potrwa do 7 lutego.

Z końcem 2012 roku przy Centrum Myśli Jana Pawła II zaczął działać Instytut Badawczo-Naukowy, którego celem będzie organizacja życia naukowego, inspirowanego myślą papieża, a także badanie oraz twórcze rozwijanie nauczania Jana Pawła II. Zadania Instytutu to przede wszystkim prowadzenie działalności naukowej w obszarze myśli Jana Pawła II, teologii, personalizmu, prawa, nauk społecznych.

– Interesuje nas pełne spektrum dorobku papieża. Będzie nam ono pomocne w analizowaniu problemów współczesności, na styku historii idei, kultury, teologii czy socjologii – przekonuje Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Otwarciem działalności Instytutu jest projekt Karol Wojtyła Fellowship. Misją programu jest kształtowanie wiedzy i charakteru młodych ludzi, przyszłych polskich elit, dając im oparcie w źródłach kultury polskiej, jak i europejskiej. To program akademicki, który ma wypełnić lukę, jaka pojawiła się w ostatnich latach na uniwersytetach. Tą luką jest brak konfrontacji wiary i nauki, a także nie podejmowanie trudu szukania odpowiedzi na pytania o Boga, o tożsamość, o człowieka.

– Zależy nam, aby odpowiedzi na te pytania młodzi ludzie szukali w towarzystwie wybitnych polskich intelektualistów. Dlatego do programu zaproszeni zostali m.in. Jadwiga Staniszkis, Bohdan Cywiński, a także przedstawiciele młodego pokolenia: Sebastian Duda, Rafał Tichy, Wojciech Arndt, Jan Filip Staniłko. W istocie Karol Wojtyła Fellowship będzie tworzeniem wspólnoty. Wspólnoty pokolenia. I wspólnoty między pokoleniami – rozwija Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

W program Karol Wojtyła Fellowship studenci będą mogli zaangażować się na trzy sposoby. W wersji podstawowej Centrum Myśli Jana Pawła II proponuje udział w seminariach. W wersji zaawansowanej oferuje intensywny program akademicki, który obejmuje nieformalne konsultacje, tutoriale, master-class, szkołę letnią, a także praktyczne warsztaty pisania tekstów, zbierania informacji, zdobywania grantów. Ostatnia z wersji zakłada udział w debatach, które odbywać się będą na 1Piętrze (Warszawa, ul. Foksal 11).

– Jan Paweł II staje się coraz bardziej postacią z przeszłości, pomnikiem, a my chcemy go ożywić. Pokolenie JP2 było faktem medialnym, a my chcemy uczynić z tego pokolenia fakt realny. Młodzi ludzie, którym bliskie jest przesłanie papieża, nie mają swojego miejsca na uniwersytecie, poza uniwersytetem nie mają go tym bardziej – wyjaśnia Adrian Sinkowski, rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II.

Nikt w Polsce dotąd nie zaproponował tak różnorodnego i intensywnego programu. Karol Wojtyła Fellowships to w skrócie ponad 90 spotkań, 45 konsultacji naukowych, około 10 debat, pół roku intensywnej pracy nad esejami i artykułami, a na koniec szkoły letnie w międzynarodowym towarzystwie. Program będzie w przyszłości kontynuowany.

– Każdego roku będziemy zmieniać ofertę seminariów i budować środowisko. Za dziesięć lat przez program przejdzie ponad 200 osób, tysiąc przez seminaria. Taka liczba jest w stanie odnowić oblicze ziemi – przekonuje Łuczewski.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 7 lutego.

Szczegóły:

strona oficjalna Centrum Jana Pawła II
Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II.

Partner: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Współpraca: Instytut Myśli Józefa Tischnera.

Patroni medialni: Rebelya, Znak, Fronda, Czterdzieści i Cztery, Więź, Teologia Polityczna, Kresy.pl, Christianitas, Kontakt, Dywiz, Pressje, Foksal Eleven.

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda