Licheń: obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Dźwiękiem dzwonu Maryja Bogurodzica Sanktuarium Najświętszej  Maryi Panny Licheńskiej oddało cześć ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób zmierzających do Katynia. Wśród poległych był Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński.

O godz. 8:42, a więc dokładnie w rocznicę tragicznych wydarzeń sprzed trzech lat, w licheńskim sanktuarium rozległ sie dźwięk największego polskiego dzwonu – Maryi Bogurodzicy. W ten sposób księża marianie postanowili uczcić pamięć wszystkich ofiar, które zginęły pod Smoleńskiem. Ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium, odczytał nazwiska 96 ofiar katastrofy. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej zostało zapalonych 96 zniczy symbolizujących osoby, które poniosły śmierć w tym tragicznym wydarzeniu. Po odczytaniu listy nazwisk wierni zgromadzeni w świątyni odmówili dziesiątek różańca w intencji ofiar.

– Katastrofa smoleńska niewątpliwie wpisuje się w serię trudnych dat, takich jak grudzień 1970 czy wprowadzenie stanu wojennego. Ponadto na nowo przywołuje mord na polskich oficerach w Katyniu. Paradoksalnie zatem owocem tej śmierci jest to, że o Katyniu, o zbrodni katyńskiej, usłyszał na nowo świat i musiał się z tym zmierzyć – powiedział o obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik licheńskiego sanktuarium.

O godz. 19.00 w ramach Tygodnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w bazylice mniejszej Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i wszystkich ofiar katastrofy.

Po Eucharystii uczestnicy wierni przejdą w ciszy pod obelisk ofiar smoleńskiej katastrofy znajdujący się przy ul. Klasztornej w Licheniu. Tam, jesienią 2011 r. zostało posadzonych 96 dębów symbolizujących ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Na pamiątkę tego wydarzenia przed każdym z dębów zostanie dziś zapalony pamiątkowy znicz.

Robert Adamczyk

Za: www.marianie.pl.