Home Wiadomości Ludzie: siostry ubogich

Ludzie: siostry ubogich

Redakcja

Uroczystość beatyfikacyjna matki Zofii Czeskiej i matki Małgorzaty Szewczyk, założycielek zakonu Sióstr Prezentek i Sióstr Serafitek, odbędzie się w najbliższą niedzielę 9 czerwca 2013 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Uroczystościom przewodniczyć będzie kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W czasie mszy św. w procesji do ołtarza zostaną przyniesione relikwiarze obu zakonnic z motywami herbów zgromadzeń, założonych przez błogosławione. Relikwiarz Zofii Czeskiej to splot liter z wyrazu Maria, a relikwiarz Małgorzaty Szewczyk zawiera m.in. serce przeszyte siedmioma mieczami.

Obydwie siostry wykazały się niezwykłą odwagą i determinacją w pomocy ludziom biednym i potrzebującym, w niezwykle trudnych czasach, w jakich przyszło im żyć. Dlatego warto przypomnieć w skrócie sylwetki tych 2 heroicznych kobiet, pełnych poświęcenia dla słabszych, chorych, cierpiących i ubogich.

Sługa Boża Matka Zofia z Maciejowskich Czeska urodziła się w Polsce w roku 1584. Zofia Czeska w oparciu o bractwa miłosierdzia ks. Piotra Skargi SJ w latach 1621-1627 z własnych środków prowadziła dzieła miłosierdzia. Utrzymywała i prowadziła dla biednych dziewcząt Dom Panieński Ofiarowania N. M. P., często nazywanym Domem Sierocym przy ul. Szpitalnej 18 w Krakowie.

Była to pierwsza w Polsce zorganizowana formalnie szkoła żeńska. Aby kontynuować działalność w dobrze zorganizowanej formie, wprowadzić regulamin pracy, obowiązujący współpracownice, Zofia Czeska starała się o założenie zgromadzenia zakonnego, którego Konstytucje zostały już po jej śmierci, 13 stycznia 1660 roku przez krakowskiego biskupa Andrzeja Trzebickiego.

Matka Zofia Czeska zmarła w opinii świętości 1 kwietnia 1650 r., w wieku 66 lat. Została pochowana w kościele mariackim w Krakowie. Dnia 1 IV 1995 roku kard. Franciszek Macharski Metropolita Krakowski otworzył w Krakowie kanoniczne dochodzenie w sprawie heroiczności cnót i opinii świętości Matki Zofii. 20 XI 1997 roku zostało zamknięte diecezjalne dochodzenie i akta procesowe zostały przekazane Stolicy Apostolskiej. Doczesne szczątki Sługi Bożej znajdują się aktualnie w bocznej kaplicy przy kościele św. Jana (Sióstr Prezentek) w Krakowie.

Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny kontynuuje do dziś zapoczątkowaną przez Sługę Bożą Zofię Czeską działalność dydaktyczno-wychowawczą w wielu miastach w Polsce, prowadząc szkoły, internaty, przedszkola, podejmując wszelkiego rodzaju prace wśród dzieci i młodzieży, także w pomocy duszpasterskiej i w zakrystiach Zgromadzenie kontynuuje także podjętą w minionych wiekach pracę wśród dzieci i młodzieży na Ukrainie (Rohatyn, Lipówka, Halicz, Chodorów, Nowosiółki, Bukaczowce, Bursztyn, Staszowa Wola, Podole).

9 maja 2013 r. Siostry Prezentki obchodzić będą 48 rocznicę KORONACJI CUDOWNEGO WIZERUNKU MATKI BOŻEJ ŚWIĘTOJAŃSKIEJ zwanej także Matką Bożą od Wykupu Niewolników. Obraz znajduje się w Kościele Sióstr Prezentek pw. św. Jana Ewangelisty w Krakowie. Aktu Koronacji dokonał 9 maja 1965 roku na Skałce w Krakowie Arcybiskup Karol Wojtyła, – dziś bł. Jan Paweł II.

Więcej o Sł. Bożej Matce Zofii Czeskiej na stronach int. http://www.sofiaczeska.pl/ i http://www.prezentki.opoka.net.pl/index.php

Sł. Boża Małgorzata Łucja Szewczyk (1828-1905), od młodości tercjarka franciszkańska prowadziła działalność charytatywną w ramach III zakonu św. Franciszka, posługując, chorym, ubogim, cierpiącym w wielu szpitalach, przytułkach, sierocińcach, szkołach ludowych i ochronkach na terenie zaboru rosyjskiego oraz w Galicji.

We współpracy i pod kierunkiem bł. Honorata Koźmińskiego w Zakroczymiu, zakładała pracownie krawieckie i haftu, ochronki, domy starców. Z pomocą Ojca Honorata, w 1881 r. założyła ukryte Zgromadzenie Siostrzyczek Ubogich, które przekształciło się w zakon habitowy, pod nazwą Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej, znanych obecnie jako także jako Siostry Serafitki. Matka Małgorzata Łucja Szewczyk zmarła 5 czerwca 1905 roku, w Nieszawie.

Obecnie doczesne szczątki Matki Małgorzaty znajdują się w kościele a Domu Macierzystego Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej – Sióstr Serafitek w Oświęcimiu.

Siostry Seraficki pracują w Polsce, Francji, Szwecji, Italii, USA, na Ukrainie i Białorusi, w Afryce, posługując w zakładach opiekuńczo – leczniczych, świetlicach, przedszkolach i ochronkach, katechizacji dzieci i młodzieży, ośrodkach misyjnych. W Warszawie s. Serafitki od 52 lat posługują w parafii Najśw. Zbawiciela.

W październiku 2011 r. Siostry z Polski i z zagranicy obchodziły tutaj uroczyście 130 lecie swego istnienia oraz 50 lecie obecności w warszawskiej parafii Najśw. Zbawiciela.

Więcej o Sł. Bożej Małgorzacie Łucji Szewczyk na stronie zgromadzenia.

  • oprac. Anna Dziemska
  • zdjęcia: Anna Dziemska

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda