Nowa publikacja: Leksykon polskich pallotynów 1915-2012

Leksykon polskich pallotynów, którego autorem jest Stanisław Tylus SAC, ukazuje biogramy zmarłych pallotynów, tworzących dzieje pallotyńskich struktur na ziemiach polskich oraz pracujących wśród emigracji i na misjach.

Książka chronologicznie obejmuje okres od założenia pierwszego domu w Jajkowcach k. Kochawiny (1907) aż po 2012 rok. Jest to pierwsze całościowe opracowanie biograficzne.

Podczas Jubileuszu 100-lecia pallotynów w Polsce (2007) zrodziła się myśl, aby wydobyć z przeszłości zmarłych współbraci, którzy tworzyli pallotyńską historię. Byli oni nieomal wszechobecni w wielu dziedzinach polskiej kultury XX-XXI w., np. w nauce, literaturze i wszelkiego rodzaju piśmiennictwie oraz w działalności edukacyjnej, wychowawczej i wydawniczej, a także w pracach na rzecz emigracji, misji i apostolstwa świeckich. Pośród nich są postacie bardzo znane, które wywarły duży wpływ na dzieje Kościoła polskiego, m.in.: ks. Alojzy Majewski, ks. Wojciech Turowski czy ks. Stanisław Szulmiński, albo przeszły do historii Polski dzięki wielkiej miłości do Ojczyzny, jak bł. Józef Stanek czy ks. Franciszek Cegiełka i wielu innych.

Jednak w Leksykonie znajdują się nie tylko ci najwięksi, ale wszyscy, którzy żyli i działali w polskich strukturach stowarzyszenia w kraju i poza nim. O każdym z nich, nawet najskromniejszym bracie, kleryku czy nowicjuszu, możemy dowiedzieć się wszystkiego, co Autor wydobył z dostępnych mu źródeł i opracowań.

Pragnę podziękować Autorowi publikacji za wysiłek i trud włożony w powstanie Leksykonu. Mam nadzieję, że Czytelnicy, szczególnie polscy współbracia pallotyni oraz ich przyjaciele, odkryją ziarna pracy, które na przestrzeni minionych lat „zasiali” ci zmarli i przekażą ich dziedzictwo następnym pokoleniom. Niech aktywność, wiara, oddanie, poświęcenie i miłość tamtych ludzi pozostaną w pamięci żyjących, a ten sam Duch, który ożywiał i przenikał naszych braci, którzy już spoczęli w Panu, wzbudzi nowe powołania i zapisze nowe rozdziały w życiu pallotynów, Kościoła i Polski.

Prowincjał Prowincji Chrystusa Króla, 15 kwietnia 2013 roku

Za: www.pallotyni.pl.