Home Wiadomości O. prof. Andrzej Wodka został prezesem Akademii Alfonsjańskiej

O. prof. Andrzej Wodka został prezesem Akademii Alfonsjańskiej

Redakcja

O. Andrzej Wodka, redemptorysta z Prowincji Warszawskiej, został prezesem (preside) Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. Jest następcą o. Martina McKeever’a (Prowincja Dublin), który zakończył sprawowanie urzędu.

Nominacja o. Wodki, po aprobacie przez władze Uniwersytetu Laterańskiego, którego Akademia Alfonsjańska jest częścią inkorporowaną, została zatwierdzona przez kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Andrzej Stefan Wodka urodził się 29 grudnia w 1959 w Borzęcinie (województwo małopolskie). Wykształcenie w zakresie szkoły podstawowej i średniej zdobył w latach 1966-1978 i zakończył je egzaminem dojrzałości, specjalizując się w językach obcych. W roku 1978 wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Pierwszą profesję zakonną złożył 1 lutego 1980 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 6 czerwca 1985 roku w Tuchowie. Ukończył studia specjalistyczne (licencjat z Pisma Świętego) w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W latach 1989-1992 pracował jako wykładowca, wychowawca i duszpasterz powołaniowy w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów (Tuchów i Kraków).

Po uzyskaniu doktoratu z teologii biblijnej (Uniwersytet Gregoriański w Rzymie), w 1997 roku został zatrudniony w charakterze profesora zaproszonego w Akademii Alfonsjańskiej, rozpoczynając działalność dydaktyczną z zakresu teologii moralnej biblijnej. W 2002 roku awansował na profesora stowarzyszonego, a od 2007 roku jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Alfonsjańskiej.

W Akademii Alfonsjańskiej należał do różnych komisji: ds. Biblioteki, wydawnictwa Editiones Academiae Alfonsianae i działalności kulturalnej (sekretarz 2004-2007), redakcji “Studia Moralia” (2001-2009), gdzie nadzorował fazę cyfryzacji czasopisma dla jego publikacji online w roku 2012. W ostatnim okresie pełnił funkcję sekretarza komisji ds. wewnętrznej samooceny (proces boloński) i ds. rewizji Ordinationes Academiae Alfonsianae. Ponadto, od początku jest konsultantem akademickim dla języków słowiańskich. Współpracuje w duszpasterstwie uniwersyteckim Akademii, zajmując się organizacją liturgii i redagowaniem materiałów liturgicznych.

O. prof. Andrzej Wodka jest nadto wykładowcą teologii życia konsekrowanego na Claretianum (od  2002), wykładowcą antropologii biblijnej na Fakultecie Teologicznym Teresianum (od 2007); wykładowcą corocznych letnich kursów biblijnych dla osób konsekrowanych przy „Seminario Romano” (CSSE) w Rzymie. Od roku 2007 uczestniczy w pracach Kongregacji ds, Duchowieństwa.

W Zgromadzeniu Redemptorystów o. Wodka od wielu lat żywo uczestniczy w kapitułach prowincjalnych i generalnych. Jest delegatem Prowincji Warszawskiej Redemptorystów w Konferencji Redemptorystów Europy. Był współorganizatorem wielu międzynarodowych kongresów wewnątrz Zgromadzenia Redemptorystów.

O. Andrzej Wodka jest chętnie zapraszanym rekolekcjonistą i prelegentem w Polsce, we Włoszech, w USA, a także autorem wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu teologii biblijnej, moralnej i duchowości.

Moim największym marzeniem – stwierdza nowy prezes Akademii Alfonsjańskiej –  jest wypracować, wespół z gronem profesorów i z całą społecznością akademicką, bardziej wspólnotowy i bardziej solidarny styl życia. W ten sposób będziemy mogli lepiej zaświadczyć o obecności pośród nas jedynego Teologa w historii, Jezusa Chrystusa, który jest źródłem wszelkiej wiedzy i wszelkiej mądrości. Tylko On może w pełni zaspokoić pragnienie serc i umysłów ludzi wszystkich czasów. Temu ma służyć posługa akademicka, która z pokorą i radością pragnie dzielić się z innymi owocami zdobywanej wiedzy, dla dobra sumień wolnych i odważnych, na miarę rozpoczętego tysiąclecia.

Akademią Alfonsjańska założona przez Redemptorystów w 1949 roku, kontynuuje tradycję tak istotną dla charyzmatu Zgromadzenia, jaką jest prowadzenia badań naukowych, studium i refleksji w dziedzinie teologii moralnej, w kontekście zmian kulturowych i historycznych. Dla św. Alfonsa Marii de Liguori, studium i nauczanie teologii moralnej było istotną posługą dla Zgromadzenia, a zwłaszcza dla całego Kościoła.

W całej historii działalności tego Wyższego Instytutu Teologii Moralnej, o. Andrzej Wodka jest pierwszym redemptorystą z Polski, który obejmuje urząd prezesa tej uczelni.

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda