Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Józef Chudzik CSsR

Pożegnania: o. Józef Chudzik CSsR

Redakcja

W czwartek, 13 sierpnia 2020 r., zmarł w Tuchowie nasz Współbrat o. Józef Chudzik CSsR. Przeżył lat 86, w Zgromadzeniu Redemptorystów 69, a w kapłaństwie 62 lata. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek, 17 sierpnia 2020 r. o godz. 11.00 w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. O godz. 10.30 wprowadzenie ciała do bazyliki i różaniec.

* * *

O. Józef Chudzik urodził się 26 lutego 1934 r. w Luszowicach k. Tarnowa. Rodzice – Antoni i Marianna z Osaków, po ukończeniu szkoły podstawowej w 1948 r., umożliwili mu wstąpienie do juwenatu redemptorystów w Toruniu, gdzie rozwinęło się powołanie zakonne i kapłańskie. Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Redemptorystów złożył 2 sierpnia 1952 r., pięć lat później wieczyste, a święcenia kapłańskie przyjął 24 sierpnia 1958 r.

Po święceniach został skierowany do Krakowa do tirocnium misyjnego (przygotowanie do prowadzenia misji ludowych i rekolekcji), a od 1960 r. pracował kolejno we Wrocławiu, Zamościu, Toruniu, ponownie we Wrocławiu, Gliwicach i Elblągu. W latach 1978-1982 podjął studia z teologii pastoralnej na ATK w Warszawie, które zwieńczył magisterium.

W 1980 r. rozpoczął się nowy etap posługi o. Józefa, który przyniósł mu wiele satysfakcji i z którego był bardzo dumny – praca dla polskich emigrantów w Niemczech. Od 1980 d0 2004 r. był proboszczem Polskiej Misji Katolickiej w Landshucie w Bawarii.

Był duszpasterzem Polaków pozostałych w Niemczech po II wojnie światowej – dawnych więźniów obozów koncentracyjnych, przymusowych robotników, następnie emigrantów solidarnościowych, pracowników sezonowych oraz robotników zatrudnionych przy budowach elektrowni atomowej w Niederaichbach i międzynarodowego lotniska pod Monachium we Fryzyndze, gdzie zatrudnionych było ponad tysiąc polskich pracowników. Dla zapewnienia odpowiedniej opieki duszpasterskiej Polakom rozproszonym w południowo-wschodniej Bawarii, dojeżdżał w tamtym czasie do 23 punktów duszpasterskich.

W 1982 r. został dziekanem południowego dekanatu bawarskiego Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. W 2000 r. w uznaniu zasług dla Kościoła katolickiego w Bawarii otrzymał odznaczenie „Geistlicher Rat” z rąk kard. Friedricha Wettera, arcybiskupa München-Freising.

Po przejściu na emeryturę w 2004 r. powrócił do Polski do Tuchowa.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda