Home Wiadomości Ojciec Dostatni rozmawia z księdzem Halikiem

Ojciec Dostatni rozmawia z księdzem Halikiem

Redakcja

Najważniejszym zadaniem naszych czasów jest zrozumienie odmienności drugiego – mówi czeski ksiądz i wybitny teolog polskiemu dominikaninowi w książce „Różnorodność pojednana”, którą wydał „Znak”.

Na ponad 200 stronach książki o. Tomasz Dostatni, znawca czeskiego Kościoła, pyta ks. Tomáša Halíka o to, czy Bóg jest i czy po Auschwitz można jeszcze w Niego wierzyć? Dopytuje także o związki religii z terroryzmem, prowadzenie dialogu z judaizmem i islamem oraz czy wiara i wątpliwości się wykluczają i czym się różni katolickość od katolicyzmu?

Ks. Halík, który jako dorosły człowiek przeżył nawrócenie w komunistycznej Czechosłowacji i został tajnie wyświęcony na księdza, uważa dialog i pojednanie za najważniejsze postawy w demokratycznym społeczeństwie. O wartościach tych mówi także o. Dostatniemu.

„Stale podkreślam, że najważniejszym zadaniem naszych czasów, naszego dzisiejszego społeczeństwa, pluralistycznego pod względem narodowościowym, politycznym, kulturalnym, religijnym, jest przyjęcie, uznanie i zrozumienie odmienności drugiego nie tylko jako potencjalnego źródła zagrożenia, ale także przede wszystkim jako potencjalnego źródła własnego wzbogacenia, dopełnienia – a to zakłada także konieczność naszego spokornienia, pogłębienia, zmądrzenia” – odpowiada Tomáš Halík na jedno z pytań.

To już druga w ostatnim czasie rozmowa o. Dostatniego z czeskim duchownym, która ukazuje się w wydaniu książkowym. Rok temu oficyna „W drodze” wydała jego wywiad-rzekę z arcybiskupem Pragi i prymasem Czech, kard. Dominikiem Duką zatytułowany „Tradycja jest wyzwaniem”.

Podobnie jak wywiad-rzeka z kard. Duką rozmowa z ks. Halíkiem ukazała się wcześniej w języku czeskim.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda