Home Wiadomości Otwarcie „Roku Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego” – Założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.

Otwarcie „Roku Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego” – Założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.

Redakcja

13 listopada 2013 r. w Gostyniu na Świętej Górze w czasie Mszy św.Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański zainaugurował Rok bł. Edmunda Bojanowskiego.

Z okazji 200-lecia urodzin swojego Założyciela, Federacja Zgromadzeń Sióstr Służebniczek NMP zwróciła się do KEP z prośbą oogłoszenie roku 2014 Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego. Konferencja Episkopatu Polski w 2012 r. przyjęła tę inicjatywę, by także i wten sposób uczcić, wspomnieć i promować bł. Edmunda Bojanowskiego jako świadka wiary.

Inaugurując  Rok bł. Edmunda Bojanowskiego Arcybiskup Stanisław Gądecki w homilii powiedział: w dniu dzisiejszym Opatrzność Boża pozwala nam tutaj – na Świętej Górze, w której w cieniu wzrastał – otwierać ROK bł. Edmunda Stanisława Bojanowskiego, Waszego krajanina z Grabonoga. Bł. Edmund Bojanowski to jeden z najpobożniejszych, najpokorniejszych i najbardziej zasłużonych katolików Wielkopolski. Rok bł. Edmunda Bojanowskiego Kościół w Polsce obchodzić będzie od listopada 2013 do listopada 2014 r.

Myśląc o rozpoczynającym się w I niedzielę Adwentu ogólnopolskim programie duszpasterskim na przyszły rok liturgiczny 2013/2014 („Wierzę  w Syna Bożego”), ukazujemy postać Błogosławionego Edmunda jako przykład życia w pełni osadzonego na fundamencie doświadczenia żywego spotkania z Chrystusem. Jako jeden z owoców tego samego Chrztu świętego, który 1050 lat temu przyjęła nasza Ojczyzna.

Przedstawiając  życie, cnoty i dzieła błogosławionego, kaznodzieja wskazał na Edmunda jako na wzór do naśladowania dla sióstr zakonnych i dla świeckich.

Błogosławiony Edmund swoim życiem i śmiercią dowiódł, że w pójściu za Chrystusem nie jest przeszkodą ani słabe zdrowie, ani krótkie życie, ani brak wyższego wykształcenia, ani brak wolności politycznej Ojczyzny.

Zwracając się do sióstr zakonnych ks. Arcybiskup powiedział: Drogie Siostry służebniczki w momencie otwierania Roku Waszego Założyciela trzeba powiedzieć, że Kościół w dalszym ciągu liczy na Waszą bezinteresowną i ofiarną miłość. Bądźcie przejrzystym znakiem Ewangelii dla wszystkich. Bądźcie żywymi świadkami cywilizacji miłości. Niech Duch Święty działa w Was nieustannie i niech wzbudza w sercach wielu młodych dziewcząt pragnienie całkowitej służby Chrystusowi w najmniejszych.

Za: s. Mieczysława Pyśkiewicz
służebniczka dębicka

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda