Home Wiadomości Pallotyni: Drugi dzień XXII Zebrania Prowincjalnego

Pallotyni: Drugi dzień XXII Zebrania Prowincjalnego

Redakcja

Drugi dzień XXII Zebrania Prowincjalnego rozpoczął się od relacji o stanie Prowincji Chrystusa Króla, przedstawionej przez ks. prowincjała Józefa Lasaka. Po popołudniu stan sytuacji finansowej Prowincji zaprezentował w swoim sprawozdaniu ks. Tomasz Pławny, administrator prowincjalny.

Po nim w realia życia i pracy w delegaturach Prowincji, na misjach i w krajach poza Polską przybliżyli uczestnikom Zebrania Delegaci Przełożonego Prowincjalnego oraz współbracia z Wenezueli, Barbadosu, Hiszpanii, Czech i Austrii.

Relacja o stanie Prowincji zostanie udostępniona na stronie internetowej Prowincji.  Wynika z niej, że w ostatnim trzechleciu Prowincja nie straciła dynamizmu działania. Jedyną zamkniętą inicjatywą była likwidacja wydawania w formie drukowanej miesięcznika „Królowa Apostołów – Miejsce Święte”. Od stycznia 2012 r. miesięcznik dostępny jest w formie prezentacji elektronicznej w internecie. Z pozytywnych ważniejszych wydarzeń Ksiądz Prowincjał wymienił: uruchomienie Pallotyńskiego Domu Opieki im. Św. Wincentego we Wrzosowie; powołanie Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji; zamknięcie 5 procesów beatyfikacyjnych pallotyńskich męczenników II wojny światowej; uregulowanie sytuacji prawnej poszczególnych placówek lub współbraci pracujących na Słowacji, w Kanadzie, w Austrii, na Barbadosie; powstanie nowych placówek–parafii w Radomiu-Mazowszanach oraz misyjnej na wyspie St. Lucia. Mimo spadku powołań utrzymuje stała liczba członków po wiecznej konsekracji oscylująca w granicach 360.

Ks. Tomasz Pławny SAC przedstawił w sprawozdaniu finansowym Prowincji Chrystusa Króla główne zjawiska ekonomiczne – pozytywne i negatywne, które pojawiły się w roku sprawozdawczym. W zestawieniu ze sprawozdaniem sprzed trzech lat, wzrósł kapitał stały Prowincji Chrystusa Króla, chociaż w kontekście ogólnoświatowego kryzysu w niektórych instytucjach pallotyńskich zauważa się spadek dochodów.

Następnie wysłuchano sprawozdań delegatów z poszczególnych krajów. Wszędzie, pomimo różnych trudności, głównie personalnych, rozwija się pallotyński charyzmat. Szczególnym gościem był ks. Romulad Uzabumwana, przełożony Regii św. Rodziny, który przypomniał historię Regii w Rwandzie, przeżywającej w tym roku czterdziestą rocznicę przybycia pallotynów do tego kraju.

W dyskusji, jaką przewidziano po relacjach i wystąpieniach, pojawiły się dwa zasadnicze wątki. Pierwszy wyrażał opinię zgłaszających, że zbyt mało zostały uwypuklone trudności, jakie istnieją Prowincji. Drugi natomiast dotyczył rezultatów i znaczenia komisji historycznej. Odnosząc się do wyszczególnionych kwestii, ks. prowincjał Józef Lasak zaznaczył, że – jego opinii – największą trudnością w życiu Prowincji jest małe zaangażowanie współbraci w poznawanie i upowszechnianie charyzmatu Założyciela i Zjednoczenia. Sprawę komisji historycznej z kolei przedstawił ks. Józef Ciupak. Poinformował on, że komisja przedstawiła Przełożonemu Prowincjalnemu listę osób, których nazwiska pojawiały się w materiałach IPN-u. Każda z nich miała możliwość złożenia wyjaśnień. Jednak o wiele ważniejszą kwestią byłoby na obecnym etapie opracowanie na podstawie zebranych materiałów systemu inwigilacji Stowarzyszenia przez służby bezpieczeństwa PRL-u.

Rytm modlitewny dnia wyznaczały poranna Msza św. wotywna ku czci św. Wincentego Pallottiego oraz wieczorne nabożeństwo pokutne. Głównymi celebransami Mszy św. byli: ks. Waldemar Pawlik, radca prowincjalny i sekretarz ds. formacji, wraz z księżmi odpowiedzialnymi w Prowincji za formację: księżmi Sylwestrem Matusiakiem, Arturem Stępniem (j.), Mirosławem Mejznerem, ks. Wiesław Guła. W homilii ks. Pawlik, nawiązując do Ewangelii o uzdrowieniu kobiety i wskrzeszeniu córki przełożonego synagogi, mówił o zawierzeniu Bogu w najtrudniejszych chwilach swojego życia.

W imieniu uczestników XXII Zebrania Prowincjalnego –
Ks. Jerzy Limanówka SAC,
Przewodniczący Komisji ds. Listów i Komunikatów

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda