Pallotyni: Poświęcenie krzyża i terenu pod budowę kościoła we Lwowie

1 października 2012 r. abp Mieczysław Mokrzycki erygował nową parafię rzymskokatolicką pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wezwanie to zostało zaproponowane przez parafian, jako odpowiedź na liczne cuda, które dokonują się w ich życiu za pośrednictwem tej Świętej.

Parafia zaczęła organizować się przy kaplicy domu księży pallotynów we Lwowie-Brzuchowicach. Z czasem jednak okazało się, że kaplica jest za mała i pojawiła się konieczność budowy kościoła, który pomieściłby odradzającą się i rozwijającą wspólnotę. Dzięki Bożej Opatrzności i wstawiennictwu św. Teresy udało się znaleźć ziemię pod budowę nowej świątyni. Powstał też pierwszy projekt kościoła i pojawiły się plany, by w najbliższym czasie rozpocząć prace budowlane.

W sobotni, deszczowy dzień, 21 czerwca 2014 r. dokładnie o godz. 15.00, nad Brzuchowicami zajaśniało słońce. O tej właśnie godzinie rozpoczęła się skromna uroczystość w brzuchowickiej parafii. Ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, w obecności licznie zgromadzonego duchowieństwa dekanatu lwowskiego, księży, sióstr, kleryków oraz parafian i gości, poświęcił krzyż i terenu, na którym ma być budowany nowy kościół. Na uroczystości obecnymi byli również goście z Polski: ks. Prowincjał Józef Lasak SAC, który przybył z Warszawy wraz z Radcą ks. Józefem Ciupakiem SAC. Opatrzność sprawiła, że w świętowaniu wzięła udział również grupa parafian z Nowego Targu wraz z ks. Mirosławem Niewiedziałem, która przybyła z rodzinnej parafii ks. Piotra, proboszcza parafii w Brzuchowicach.

W Liturgii Słowa podczas homilii, ks. Arcybiskup poprosił wszystkich o wsparcie modlitewne budowy nowej świątyni. W tym kontekście przypomniał słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus: „Jakże wielka jest potęga modlitwy! Dla mnie modlitwa jest wzniesieniem serca, prostym wejrzeniem ku niebu, okrzykiem wdzięczności i miłości zarówno w cierpieniu, jak i w radości; na koniec jest to coś wielkiego, nadprzyrodzonego, co rozrzewnia moją duszę i jednoczy mnie z Jezusem. Bardzo kocham wspólne modlitwy, bo Jezus obiecał być pośród którzy się gromadzą w imię Jego”. Ks. Arcybiskup zaznaczył, że budowa świątyni jest wielkim wyzwaniem, jakie stoi przed całym Kościołem, przed wspólnotą parafialną oraz pallotynami, dlatego nie można pozostawić ich samych.

W związku z tym, że modlitwa ma być tą pierwszą pomocą, Arcypasterz Kościoła Lwowskiego zwrócił się do Boga prosząc w intencji nowej parafii: „Przyjmij Boże tą ziemię i postawiony na niej krzyż oraz podtrzymuj nas w budowie domu, który pragniemy wznieść dla Twojej chwały. (…) Prosimy Cię Boże, przyjmij wiarę zebranych tutaj wiernych i błogosław im w budowie nowej świątyni. Księży obdaruj taką siłą i porywem, jakim obdarzyłeś Salomona podczas budowy jerozolimskiej świątyni. Również Ciebie, św. Tereso, prosimy – spojrzyj na nasze zaufanie i razem z Przenajświętszą Dziewicą Maryją podtrzymuj nas w tym dziele. Wypraszaj u Boga, aby udzielał nam potrzebnych łask, wzmacniał naszą wiarę, nadzieję i miłość, aby posyłał nam ludzi dobrej woli, którzy będą wspierać wielkie Boże dzieło – budowę świątyni”.

Po poświęceniu krzyża oraz placu pod budowę Kościoła wszyscy zwrócili się do Boga słowami Koronki do Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie ks. prowincjał Józef Lasak SAC podziękował ks. Arcybiskupowi za poświęcenie krzyża i placu oraz za zaufanie, którym obdarzył pallotynów powierzając im tworzenie nowej parafii oraz budowę nowej świątyni.

Po błogosławieństwie i wspólnej fotografii wszyscy zebrani udali się na poczęstunek zorganizowany przez parafian przy domu pallotynów w Brzuchowicach.

Ks. Piotr Worwa SAC

Za: InfoSAC 06/07/2014 [20]