Papieskie wyróżnienie dla s. Zofii Witek

Siostra Zofia Witek ze Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny otrzymała odznaczenie papieskie Medal Benemerenti za wieloletnią i ofiarną służbę Kościołowi częstochowskiemu.

Odznaczenie, nadane przez papieża Franciszka, wręczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podczas uroczystej Mszy św., 8 stycznia br. na Jasnej Górze.

„Biorąc dzisiaj udział w Eucharystii pod macierzyńskim spojrzeniem Najświętszej Marii Panny radujemy się, że już po przekroczeniu progu Roku Życia Konsekrowanego możemy nie tylko dostrzec różne wymiary służby miłości Bogu i człowiekowi, ale je uwypuklić poprzez wdzięczność wobec osoby, i abyśmy według słów Ojca Świętego Franciszka nie dali się okraść z radości Ewangelii, która jest świadectwem życia oddanego Bogu w Kościele” – mówił podczas homilii abp Wacław Depo.

„Pragnę życzyć wszystkim osobom życia konsekrowanego, a dziś na czele z s. Zofią Witek i jej zgromadzeniem, ażeby wypełniły się słowa poetki współczesnej pani Aliny Paul, że przestrzeń społeczeństwa trzeba nam wypełnić wartościami, przestrzeń serca miłością, przestrzeń umysłu prawdą, przestrzeń ducha Bogiem, bo każda niewypełniona przestrzeń straszy pustką, a Maryja wciąż nam tłumaczy, że wybranie przez Boga jest zaskoczeniem, zaś łaska każda łączy się z krzyżem, dlatego trzeba być gotowym o każdej porze życia” – podkreślił arcybiskup.

Odznaczenie papieskie Medal Benemerenti (Dobrze Zasłużonym) ustanowione zostało przez papieża Grzegorza XVI w 1832 r. i jest przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego.

S. Zofia Witek urodziła się 17 czerwca 1932 r. w miejscowości Odcinki Dylewskie w archidiecezji warszawskiej. Do Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny została przyjęta 16 lipca 1950 r. w święto Matki Bożej Szkaplerznej. Profesję czasową złożyła 4 kwietnia 1953 r., a profesję wieczystą 8 grudnia 1956 r. w rocznicę zawiązania zgromadzenia.

W zgromadzeniu pracowała kilka lat jako katechetka w diecezji olsztyńskiej. Dłuższy okres (18 lat) pracowała w Banku Spółdzielczym w Prabutach na stanowisku głównej księgowej. W czerwcu 1976 r. podjęła pracę w Kurii Częstochowskiej w charakterze głównej księgowej na pełnym etacie. Od lipca 2012 r. włączyła się w prace w zależności od nasilenia spraw i potrzeb.

– Z wielką radością kontynuuję pracę, co pozwala mi utrzymywać kontakt ze współpracownikami i kapłanami, z którymi od wielu lat jestem głęboko związana – podkreśla s. Zofia. W tym okresie dodatkowo s. Witek prowadziła księgowość w Częstochowie w Niższym Seminarium Duchownym, parafii pw. św. Wojciecha, gdy trwała budowa kościoła, oraz księgowość przy budowie Wyższego Seminarium Duchownego. W latach 2003-13 współpracowała w służbie potrzebującym w Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Pracując w kurii, czułam się bardzo dobrze. Starałam się jak najlepiej wywiązywać z wykonywanych obowiązków, co dawało mi satysfakcję i uznanie współpracowników, a także wdzięczność kapłanów za moją posługę – mówi ‚Niedzieli’ s. Zofia i dodaje: – Gdy podjęłam pracę w kurii, zamieszkałam w budynku Tygodnika Katolickiego ‚Niedziela’, gdzie od wielu lat mieści się placówka zgromadzenia, w której z przerwami pełniłam obowiązki przełożonej.

oprac. BPJG na podstawie: ks. Mariusz Frukacz, Tygodnik Katolicki ‚Niedziela’, nr 2/11 I 2015

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.