Home Wiadomości Pierwszy kongres dominikańskich biblistów

Pierwszy kongres dominikańskich biblistów

Redakcja

Kilkunastu młodych dominikańskich biblistów spotkało się w Jerozolimie w dniach od 3 do 5 stycznia w klasztorze św. Szczepana. Podczas kongresu, zatytułowanego „The Bible in Jeruzalem”, Bracia przedstawiali wyniki swoich aktualnych badań w różnych światowych ośrodkach naukowych. W jerozolimskim spotkaniu wzięli udział Bracia z 10 krajów. W dominikańskim klasztorze w Jerozolimie od ponad 120 lat działa Szkoła Biblijna i Archeologiczna.

Prezentacje pokazały szeroki przekrój zainteresowań: od nowych interpretacji tekstu hebrajskiego, poprzez teologię starożytnych przekładów, relacje ze światem greckim, po kwestie filozoficzne. Większość z nich ma zostać opublikowana.

Ponieważ uczestnicy przyjechali z różnych krajów (Chorwacja, Filipiny, Francja, Indie, Irlandia, Nigeria, Polska, USA, Ukraina, Wielka Brytania), było to również okazją do przedstawienia stanu studiów biblijnych w Zakonie. Bardzo owocne były wspólne warsztaty nad wcześniej przygotowanym tekstem (Łk 4,16-40). Polska prowincja była reprezentowana przez braci: Eryka Rossa (Fryburg Szwajcarski), Jakuba Bluja (Rzym) i Łukasza Popko (Kraków).

W dominikańskim klasztorze w Jerozolimie od ponad 120 lat działa Szkoła Biblijna i Archeologiczna (EBAF), która miała decydujący wpływ na katolicką biblistykę. Stąd pochodzi również słynna „Biblia Jerozolimska”, która była pierwszą katolicką publikacją włączającą rezultaty nauk biblijnych. Na wiele lat ustaliła też standardy dla wielu wydań w językach narodowych. Dominikanie z Jerozolimy są nadal odpowiedzialni za najstarsze wykopaliska w Qumran.

Obecnie najdynamiczniej rozwijającym się projektem badawczym jest „The Bible in Its Traditions”. Jest to projekt on-line uwzględniający wielość wersji tekstualnych, jak również tradycje interpretacyjne. Uczestnicy „The Bible in Jeruzalem” zostali również zapoznani i zaproszeni do pracy nad internetowym poprawionym wydaniem „The New Jerusalem Bible”.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda