Home Wiadomości Rocznica powrotu Cystersów do opactwa Wąchockiego

Rocznica powrotu Cystersów do opactwa Wąchockiego

Redakcja

21 listopada 2013 roku, we wspomnienie „Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny”, w naszym wąchockim opactwie, przypada 62 rocznica powrotu Cystersów z opactwa mogilskiego, po 132 latach nieobecności.

Z tej okazji, o godzinie 7.00 została odprawiona Msza święta, w intencji dziękczynno-błagalnej, z udziałem wspólnoty zakonnej, której przewodniczył opat, o. Eugeniusz Augustyn OCist. Na zakończenie Eucharystii, całe opactwo zostało ponownie oddane w opiekę Matki Najświętszej, patronce naszego Zakonu i Opactwa.

W 1179 roku, biskup krakowski Gedeon, sprowadził Cystersów z francuskiego Morimundu, którzy osiedlili się u podnóża gór świętokrzyskich, w dolinie rzeki Kamiennej. To piękne miejsce nazwano „Doliną Maryi”. W późniejszych czasach zmieniano nazwy tej okolicy, a obecny Wąchock, nie jest aż tak bardzo starą nazwą.  Cystersi na tych ziemiach przeżywali różne dzieje, piękne i trudne, tak jak cała nasza Ojczyzna. Niestety rok 1819, był tragiczny dla opactwa wąchockiego, bowiem zostało skasowane przez władze carskie.

Dopiero 21 listopada 1951 roku powrócili na dawne miejsce do Wąchocka, gdzie kościół i klasztor był w opłakanym stanie. Z grupy mnichów, którzy przybyli z Mogiły, by objąć na nowo opactwo cysterskie, żyje jeszcze dwóch zakonników: opat senior o. dr Eustachy Kocik OCist. i  o. Anioł Karsznia OCist. Obecnie opactwo Wąchock ma dwie filie: Sulejów Podklasztorze w diecezji radomskiej i Winniki w diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Przy tej pięknej okazji, bardzo serdecznie dziękujemy, wszystkim dobroczyńcom i przyjaciołom naszego opactwa, za wszelkie dobro skierowane w naszą stronę. Zapewniamy o stałej wdzięczności i modlitwie. Bóg zapłać.

Za: www.wachock.cystersi.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda