Salwador – Msza św. beatyfikacyjna Oscara Romero

infoans.orgW dniu 23 maja, z udziałem ponad 250 tysięcy wiernych, kard. Angelo Amato, salezjanin, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, przewodniczył w San Salvadorze Mszy św., w czasie której został ogłoszony błogosławionym arcybiskup Óscar Arnulfo Romero, koncelebrowanej przez pięciu purpuratów, a wśród nich kardynała Óscara Rodrígueza Maradiagę, salezjanina, arcybiskupa Tegucigalpy, i 1500 kapłanów. Obecni byli przedstawiciele władz cywilnych, liczni salezjanie i członkowie Rodziny Salezjańskiej.

Kardynał Angelo Amato, salezjanin, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych i delegat Papieża, odczytał tradycyjnie list apostolski papieża Franciszka: “Óscar Arnulfo Romero, arcybiskup, męczennik, który, podtrzymywany przez Chrystusa, kamień węgielny, oddał życie za budowanie Królestwa, od tej chwili będzie nazwany błogosławionym”. Krótko potem niebieskie płótno zostało zdjęte i ukazał się obraz nowego błogosławionego, czemu towarzyszyły oklaski i entuzjazm wiernych.

Arcybiskup San Salvadoru Romero został zamordowany 24 marca 1980 r. przez “szwadrony śmierci”, powiązane z ówczesnym rządem wojskowym, które w ten sposób uciszyły jego stałe doniesienia o przemocy rządu. Jak to przypomniał papież Franciszek w dniu wczorajszym, 24 maja, “został zamordowany in odium fidei w czasie gdy odprawiał Eucharystię”. Ten gorliwy pasterz – podkreślił papież – naśladując Jezusa, zdecydował się pozostać ze swoim ludem, zwłaszcza ubogimi i uciśnionymi, także za cenę życia”.

“Jest światłem narodów i solą ziemi. Jeśli jego prześladowcy zniknęli w cieniu ofiary i śmierci, pamięć Romero nie przestaje być żywa i nieść pociechę wszystkim uciśnionym i zepchniętym na margines na tej ziemi” – powiedział prefekt Kongregacji w czasie homilii, która wielokrotnie była przerywana radosnymi okrzykami tłumu, a łączyło się to ze spontanicznymi pieśniami, co jest charakterystyczne dla Mszy św. narodu salwatorskiego.

“Tą Mszą – powiedział bp Paglia, postulator procesu beatyfikacyjnego Romero – dopełniła się celebracja przerwana we krwi”, a także ta znaczona pogrzebami z racji masakry wiernych, jakiej dokonało wojsko.

Kardynał Óscar Rodríguez Maradiaga, salezjanin, oświadczył: “Ameryka Łacińska jest bardzo wdzięczna za beatyfikację arcybiskupa San Salvadoru, Óscara Arnulfo Romero”, „jest to światło na firmamencie Kościoła, które prowadzi nas w zjednoczeniu i pozwala zachować ubogich w centrum naszych serc”.

Na wielkiej scenie, która została przygotowana na tę uroczystość, pośród licznych relikwii, obok palmy męczeństwa, znajdowała się niebieska szata Romero zbroczona krwią. Archidiecezja San Salvadoru zarezerwowała ponad 1400 miejsc na tę uroczystość dla najbardziej ubogich, wybrańców Bożych i “Monseñora”, jak mieszkańcy Salwadoru nazywali Romero.

Naprawdę Romero otrzymał w darze od Pana “zdolność widzenia i wsłuchiwania się w cierpienia swojego ludu” i kształtowania go z sercem wrażliwym, jak to podkreślił papież Franciszek w liście skierowanym do obecnego arcybiskupa San Salvadoru José Luisa Escobara Alasa.

Święto Romero będzie obchodzone 24 marca, w dniu jego śmierci.

Za: www.infoans.org.