Home Wiadomości Savionalia 2014: “Świętość na miarę”

Savionalia 2014: “Świętość na miarę”

Redakcja

W dniach 9-11 maja ponad 1200 dzieci i młodzieży z 23 placówek salezjańskich krakowskiej inspektorii (PLS), łącznie z tymi z Ukrainy, uczestniczyło na “Łosiówce” w 23. edycji “Savionaliów”. Są one dorocznym świętem ludzi młodych, chcących w ten sposób uczcić św. Dominika Savio.

Hasłem tegorocznej edycji, odbywającej się w kontekście ostatniego roku przygotowania do obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko, było: “Świętość na miarę”. Młodzi uczestnicy wzięli udział w różnych wydarzeniach, które odbyły się w ramach Akcji Stokrotka i nie tylko, takich jak: festiwale (teatralny i filmowy), „scena dla ciebie”, konkurs fotograficzny „Boska Fota”, konkurs recytatorski poezji religijnej i o Janie Pawle II, „city game”, turniej dominikowy czy koncerty, a wśród nich ten szczególnie oczekiwany zespołu „New Day”.

W sposób szczególny zadbano o odpowiedni program duchowy, na który złożyły się celebracje Mszy św., okazja do spowiedzi oraz inne momenty modlitwy i refleksji.

To może wydać się nieco paradoksalne, ale konferencję w czasie tego spotkania nie wygłosił salezjanin, ale kapucyn, a nosiła ona tytuł: “Jak być świętym będąc młodym?”. Wyjaśnił on, że świętość polega na wysiłku stałego nawracania się, które jest możliwe dzięki łasce przebaczającego i miłosiernego Boga, pragnącego być z nami w niebie. A samo nawrócenie winno być dokonywane z rozsądkiem i właściwą dla danej osoby miarą.

W dniu 11 maja, w czasie niedzielnej Eucharystii, której przewodniczył ks. inspektor Dariusz Bartocha, a koncelebrowali księża biorący udział w Savionaliach, krzyże misyjne otrzymało dziewięciu wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego “Młodzi Światu”, którzy wkrótce wyjadą na misje do różnych krajów: Południowego Sudanu, Peru, Boliwii, Nigerii i Sierra Leone. Tych dziewięcioro młodych ludzi dało szczególne świadectwo w obliczu innych młodych, ukazując, że można odnaleźć radość i spełnienie w postawie bezinteresownej miłości, gotowej do służby na rzecz potrzebujących na całym świecie. I że miarą świętości jest praktykowana na co dzień miłość Boga i bliźniego.

Savionalia 2014 zakończyły się wręczeniem nagród i “flowers ceremony”.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda