Home WiadomościZe Świata 20 lat pracy chrystusowców na Białorusi – uroczystości w Subotnikach

20 lat pracy chrystusowców na Białorusi – uroczystości w Subotnikach

Redakcja

Chrystusowcy pracujący na Białorusi świętują w tym roku 20-lecie pracy w tym kraju. Te obchody pięknie wpisują się w 80. rocznicę powstania Towarzystwa Chrystusowego jako wspólny hymn wdzięczności Panu Bogu. Według istniejącej dokumentacji pierwszy na Białoruś przyjechał w 1992 r. ks. Michał Kołodziej TChr i objął parafię w Niedźwiedzicy, gdzie pracował do swojej śmierci w 1998 r. Obecnie na Białorusi pracuje sześciu chrystusowców: w diecezji pińskiej (ks. Maciej Szmytowski – Iszkołdź, ks. Andrzej Szoda – Niedźwiedzica, ks. Oleg Szpieć – Hańcewicze), w diecezji grodzieńskiej (ks. Franciszek Gałdyś – Subotniki i ks. Sergiusz Angur – Gieraniony) oraz w archidiecezji mińsko-mohylewskiej – ks. Edmund Druz w Mińsku.

Przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki wraz z wikariuszem generalnym ks. Krzysztofem Grzelakiem przybyli na Białoruś, by wziąć udział 29 czerwca w parafii Niedźwiedzica w uroczystościach jubileuszowych.

Obchody rozpoczęły się 27 czerwca Mszą odpustową w parafii św. Władysława w Subotnikach. Na zaproszenie proboszcza ks. Franciszka Gałdysia, dorocznej uroczystości odpustowej przewodniczył przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki. Homilię wygłosił Wikariusz Generalny. Po skończonej Mszy Świętej wierni parafii w Subotnikach na ręce ks. Generała złożyli podziękowanie za ofiarną pracę księży chrystusowców, którzy w dekanacie Iwie pracują w dwóch parafiach (Gieraniony i Subotniki). Należy także dodać, iż z dekanatu Iwie na chwilę obecną wyszło 4 chrystusowców (ks. O. Szpieć, ks. A. Łysy, ks. S. Angur, ks. W. Us – wszyscy z parafii Iwie) i diakon W. Maruszewski z parafii Gieraniony. W godzinach wieczornych przełożeni odwiedzili ks. Sergiusza Angura, pracującego w parafii św. Mikołaja w Gieranionach. Złożyli także wizytę w sanktuarium diecezji grodzieńskiej w Trokielach.

Następnego dnia – 28 czerwca – wszyscy chrystusowcy pracujący na Białorusi wraz z przełożonymi spotkali się w Niedźwiedzicy na dniu skupienia, aby we wspólnocie braterskiej dziękować Bogu za dar powołania i posługi w Towarzystwie Chrystusowym. Galeria zdjęć tutaj.

Ks. Sergiusz Angur

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda