Home WiadomościZe Świata 30. rocznica męczeństwa błogosławionych z Pariacoto

30. rocznica męczeństwa błogosławionych z Pariacoto

Redakcja

W dniach 8-9 sierpnia 2021 r. świętowaliśmy w Pariacoto 30. rocznicę męczeńskiej śmierci naszych braci Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Doświadczyliśmy głębokiej wdzięczności i żywej pamięci, jaką mieszkańcy Pariacoto darzą Błogosławionych – pisze z Peru o. Bogdan Pławecki.

Mimo że nie udało się zorganizować pielgrzymki, jak w poprzednich latach, byliśmy zaskoczeni liczbą osób, które przybyły z Chimbote, Limy, Huaraz i innych części Peru, zwłaszcza przedstawicieli wspólnot należących do misji w Pariacoto. Obecni byli również przedstawiciele z Polski: przełożony prowincji krakowskiej, o. Marian Gołąb, sekretarz ds. misji, o. Dariusz Gaczyński  oraz ekipa telewizyjna.

9 sierpnia 2021 r., w rocznicę męczeńskiej śmierci, rano przy udziale miejscowych władz, miało miejsce podniesienie flag pokoju na trzech wzgórzach okalających Pariacoto – Pampas Grande, Paqueyoc oraz Incumpunta. Podczas tego symbolicznego wydarzenia odmówiono modlitwę franciszkańską o pokój, a także pobłogosławiono Pariacoto i okolicę. O godzinie 10:00 na placu przed kościołem parafialnym,  tradycyjnie, w obecności przedstawicieli administracji państwowej wciągnięto flagi na maszt. Nad głowami zgromadzonych powiała flaga Peru, flaga Pariacoto, flaga Polski, a także – w tym roku po raz pierwszy – flaga pokoju. Podczas tej ceremonii burmistrz Pariacoto przekazał na ręce o. Mariana Gołąba odznaczenia dla rodzin błogosławionych Męczenników. Tym symbolicznym gestem w dniu 30. rocznicy męczeństwa bł. Michała i bł. Zbigniewa, społeczność Pariacoto chciała wyrazić wdzięczność bliskim błogosławionych za ich życie i pracę misyjną.

Jak co roku zaszczycił nas swoją obecnością biskup diecezji Chimbote (do której należy Pariacoto), bp Francisco Angel Piorno, który przewodniczył Eucharystii o godzinie 11:00. W tym roku towarzyszył mu również bp Antonio Santarsiero, biskup diecezji Huacho. W zeszłym roku ks. bp Antoni cierpiał na poważne komplikacje zdrowotne po zarażeniu się patogenem covid 19. Przez sześć tygodni towarzyszyliśmy mu w modlitwie, przygotowując się na najgorszy możliwy scenariusz.

Z wielką wdzięcznością i radością przyjęliśmy świadectwo księdza biskupa, który wyznał, że na początku swojego leczenia, 9 sierpnia ubiegłego roku (2020), powierzył się wstawiennictwu naszych Męczenników. Bardzo wzruszony zapewnił, że swoje uzdrowienie przypisuje cudownemu wstawiennictwu naszych braci. Opowiedział też dwie historie swojego spotkania z Błogosławionymi i wielką wdzięczność za świadectwo, jakie pozostawili w jego życiu, kiedy był jeszcze promotorem powołań i ojcem duchownym w diecezji i znał ich w tamtym czasie.

Zakończyliśmy uroczystości braterskim posiłkiem i dzieleniem się wieloma anegdotami z misyjnej posługi ostatnich 30 lat w Pariacoto – czasu, za który jesteśmy głęboko wdzięczni Bogu i wszystkim, którzy nam towarzyszyli w tych wydarzeniach.

o. Bogdan Pławecki OFMConv/ak

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: misje.franciszkanie.pl

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda