Home WiadomościZe Świata 6 listopada: wspomnienie błogosławionych męczenników redemptorystów z Hiszpanii

6 listopada: wspomnienie błogosławionych męczenników redemptorystów z Hiszpanii

Redakcja

6 listopada w kalendarzu liturgicznym Zgromadzenia Redemptorystów obchodzimy wspomnienie błogosławionych męczenników z Hiszpanii: bł. Józefa Ksawerego Gorosterratzu i jego pięciu towarzyszy, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 30-tych XX wieku. Ich beatyfikacja odbyła się 13 października 2013 roku w mieście Tarragona w Hiszpanii. Odważna postawa i męczeństwo sześciu błogosławionych redemptorystów zachęca nas do umocnienia i obrony naszej wiary.

Błogosławieni redemptoryści, którzy dali największe świadectwo wiary, byli członkami wspólnoty św. Filipa w mieście Cuenca w Hiszpanii. Wśród nich jest pięciu ojców i jeden brat zakonny: o. Józef Ksawery Gorosterratzu Jaunarena (1877-1936), o. Cyriak Olarte Pérez de Mendiguren (1893-1936), o. Michał Goñi Ariz (1902-1936), o. Julian Pozo Ruiz de Samaniego (1903-1936), o. Piotr Romero Espejo (1871-1938) oraz brat Wiktor (Wiktorian) Calvo Lozano (1896-1936).

Hiszpańscy męczennicy redemptoryści zostali wyniesieni do godności błogosławionych w Kościele, jako wspaniałe przykłady wierności i odwagi. Ich śmierć przyjęta przez Chrystusa i Kościół jest najwymowniejszym świadectwem oddania życia za wolność sumienia i wiarę, ze względu na Ewangelię.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda