Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Ojciec Generał w Amazonii

Bracia Mniejsi: Ojciec Generał w Amazonii

Redakcja

Generał naszego Zakonu o. Michael Peery wraz z definitorami generalnymi oo. Nestorem Schwerzem i Julio Bunaderem rozpoczął 31 maja 2013 wizytę w Amazonii. Pierwszym jej etapem było spotkanie ze wspólnotą w Requena (Peru) w wikariacie apostolskim, którego biskupem jest nasz współbrat o. Juan Oliver OFM. O. Perry spotkał się z pracującymi w wikariacie w Requena siostrami franciszkankami i kapucynkami oraz ze świeckimi zaangażowanymi w dzieło apostolskie.

W dniach 2-6 czerwca w Punchana (Peru) o. Perry spotkał się z rodziną franciszkańską Amazonii: franciszkanami, kapucynami, siostrami zakonnymi i osobami świeckimi. Naśladowcy św. Franciszka pracujący w Amazonii przybyli z Peru, Ekwadoru, Boliwii, Kolumbii i Brazylii. W spotkaniu wzięli udział prowincjałowie, których bracia pracują na terenie Amazonii oraz dwóch franciszkańskich biskupów, oprócz wymienionego wcześniej bpa Juana Olivery, biskup z wikariatu Ñuflo de Chávez Bonifacy Antoni Reimann OFM, pochodzący z polskiej Prowincji św. Jadwigi z Wrocławia. Tematem obrad stało się pytanie: Ku czemu wzywa nas Duch Święty, jeśli chodzi o naszą obecność w Amazonii? Obecność franciszkańska w Amazonii: wczoraj, dzisiaj i w przyszłości. Wspólna refleksja dotyczyła przede wszystkim życia i funkcjonowania “Projektu Amazonia”, który został zainspirowany przez Bożą Opatrzność w czasie Kapituły Generalnej w 2009 roku (por. Niosący dar Ewangelii (dokument pokapitulny), Wrocław 2010, zalecenie 24).

W czasie celebracji kończącej spotkanie braterskie Minister Generalny powiedział: “W czasie obrad zostało podkreślone, że nasza obecność tutaj w Amazonii jest jak ziarenko piasku na brzegu morza. Tak, trzeba jednak pamiętać, iż nawet ziarenko piasku odgrywa swoją rolę w świecie, dla każdej osoby, która doświadczy łaski, miłości, miłosierdzia, pokoju i Bożej nadziei dawanej przez żywe świadectwo misjonarzy franciszkańskich i ich współpracowników tutaj w Amazonii. Jakość naszej obecności, naszego bycia z ludźmi, przede wszystkim z tymi najmniejszymi i wyizolowanymi, to wymiar franciszkańskiej inności”.

W spotkaniu uczestniczył również o. Arturo Rios Lara OFM, generalny animator ds. ewangelizacji.

Źródło: www.ofm.org

Za: www.panewniki.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda