Bracia Mniejsi – Sinalunga: Poświęcenie obrazu błogosławionego Piotra z Trequandy

franciszkanie.netPierwszego maja br., w naszym Sanktuarium, został poświęcony przez przełożonego domu o. Chryzostoma, nowy obraz dedykowany związanemu z tym miejscem bł. Piotrowi z Trequandy. Olejny obraz został namalowany przez p. mgr Grzegorza Wiatr, konserwatora dzieł sztuki i zabytków z firmy Monumento z Kielc.

Obraz przedstawia pierwszy, spisany w kronikach miasta Sinalungi, cud dokonany przez wstawiennictwo Matki Bożej Ucieczki grzeszników. Rodzice niewidomego od urodzenia dziewięcioletniego chłopca z Montisi przynieśli go do sanktuarium i wraz z nim modlili się gorąco przed obrazem Maryi. Błogosławiony Piotr widząc ich żarliwą modlitwę, pobłogosławił chłopca ikoną Matki Bożej, który w tym momencie odzyskał wzrok.

Obraz bł. Piotra z Trequandy stanowi zasuwę cudownego obrazu Maryi, który obecnie w uroczysty sposób jest odsłaniamy przez liturgią. Zmodernizowaliśmy w ten sposób stary ręczny system, którym kiedyś zasłaniano obraz Madonny.

O. Tytus odprawił pierwszą Mszę i nabożeństwo, odsłaniając z fanfarami cudowny obraz z Sinalungi. W miesiącach maryjnych, wierni i pielgrzymi przybywają przed obliczę Maryi, aby uczestniczyć w nabożeństwie różańcowym wraz ze śpiewem litanii loretańskiej, w której, za pozwoleniem papieża, dodajemy miejscowe wezwanie: Advocata sinalongorum.

W imieniu wspólnoty – Chryzostom Jarosław Fryc ofm

Za: www.franciszkanie.net