Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Wiadomości z misji w Abong’ Mbang w Kamerunie

Bracia Mniejsi: Wiadomości z misji w Abong’ Mbang w Kamerunie

Redakcja

O. Jonasz Madej OFM, misjonarz z naszej Prowincji, pragnie podzielić się z nami pierwszymi wrażeniami ze swojej posługi duszpasterskiej w Kamerunie.

O. Jonasz od marca 2013 r. jest misjonarzem w diecezji Doume Abong’ Mbang, której biskupem ordynariuszem jest bp. Jan Ozga – Polak pochodzący z archidiecezji przemyskiej. Diecezja Doume Abong’ Mbang jest najmniej rozwiniętą częścią kraju i położona jest na wschód od stolicy Kamerunu, Yaunde. Jest w niej stosunkowo duża liczba misjonarzy i misjonarek z Polski, szczególnie zgromadzeń żeńskich. Ks. bp Jan Ozga powierzył misjonarzom z naszej Prowincji misję pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, powstałą w 2008 r. na obrzeżach miasteczka Abong’ Mbang. Jest to misja o charakterze wielkomiejskim, posiadająca również 4 sektory wiejskie, obejmujące po 3 lub 4 wioski każdy. Najdalej wysunięty sektor Ntole leży ponad 50 km od Abong’ Mbang.

Ks. bp Jan Ozga wypożyczył misjonarzom samochód i dom do zamieszkania oraz prosił o wybudowanie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Zaplanowano również budowę domu zakonnego.

Obecnie o. Jonasz Madej OFM przebywa sam na placówce misyjnej, gdyż na początku lipca br. o. Jeremiasz Szewczyński OFM musiał powrócić do Polski ze względów zdrowotnych, zaś o. Radosław Kępczyński dotrze do Abong’ Mbang na początku września br. Oprócz codziennych trudności, takich chociażby jak niesamowite problemy z założeniem konta w banku czy ogromu pracy w wioskach kameruńskich i u sióstr klarysek; przychodzą chwile radości, jak choćby w chwili podłączenia prądu, bez którego w Polsce życie wydaje się niemożliwe. Żeby radość nie była doskonała, zdarzają się przerwy w dostawie elektryczności, czasem trwające dzień lub dwa dni. Ostatnio o. Jonasz przeprowadził rekolekcje siostrom klaryskom przygotowującym się do złożenia ślubów czasowych.

Pod koniec czerwca jako pierwszą ochrzcił kameruńską dziewczynkę o imieniu Merveille – czyli po polsku „Cud” – co uważa za dobry znak Opatrzności Bożej na początku misji franciszkańskich, na których jak twierdzi czeka zakonników jeszcze wiele ciężkich chwil.

W parafii w niedziele celebrowane są dwie Msze św. – o godz. 8.00 i o 17.00; zaś o godz. 16.00 jest Adoracja Najświętszego Sakramentu. W dni powszednie odprawiana jest jedna Msza św. o godz. 6.00, w której uczestniczy wielu wiernych. Są ministranci i jest wiele grup modlitewnych. Tutejsi chrześcijanie są bardzo pomocni – zajmują się zakrystią, sprzątaniem oraz otwieraniem i zamykaniem kościoła; sami piorą parametry liturgiczne.

To właśnie oni 6 lat temu sami rozpoczęli budowę kościoła, którą kontynuują w miarę swoich możliwości; ostatnio ukończyli zakrystię.

W parafii bardzo kochana i czczona jest Matka Boża Fatimska. W Sanktuarium znajduje się pokaźnych rozmiarów Jej figura (ubrana po kameruńsku), której peregrynacja objęła całą diecezję. W Abong’ Mbang 13 maja rozpoczęły się comiesięczne nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej, które kończą się uroczystą procesją i Mszą św. o godz. 18.00.

Nasz misjonarz o. Jonasz Madej OFM wszystkich serdecznie pozdrawia i dziękując za wszelką pomoc, szczególnie modlitewną, sam zapewnia o pamięci modlitewnej za wszystkich dobrodziejów.

Zdjęcia na: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda