Bracia Mniejsi: Wieści ze Szwecji

Niedzielnym nabożeństwem (18.11.2012) w katedrze Ewangelicko-Luterańskiej Kościoła Szwedzkiego rozpoczęliśmy kolejny Tydzień Ekumeniczny – Kyrkornas Globala Vecka, który łączy co roku różne kościoły naszego miasta. Tegorocznym tematem było: Ponad granicami – niesiemy pomoc uchodźcom i prześladowanym. Dlatego też 20 listopada w Sali parafialnej naszego kościoła został wyświetlony film: Human Experience, opowiadający o czterech młodych ludziach, którzy szukali sensu swojego życia m.in. pośród trędowatych w Afryce, czy też wśród sierot w jednym z boliwijskich miast.

Następnego dnia w Domkyrkan – katedrze Kościoła Szwedzkiego, odbyło się spotkanie modlitewne dla młodzieży. Tego dnia zebrało się ok. 30 młodych ludzi z kościołów protestanckich, kościoła prawosławnego oraz katolickiego by razem modlić się w intencji ludzi, którzy z powodu swojej wiary musieli, bądź muszą uciekać ze swoich państw.

W piątek 23 listopada w ramach Globala Vecka odbyło się wspólne wędrowanie po kościołach naszego miasta. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była wspólnota kościoła szwedzkiego. Następnie udaliśmy się do Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Tam, po krótkim nabożeństwie każdy z uczestników mógł spróbować potraw z różnych stron świata a następnie obejrzeć przedstawienie o nawróceniu św. Pawła Apostoła.

Na zakończenie dnia, udaliśmy się do Kościoła Katolickiego. Po modlitwie słowami św. Franciszka, wszyscy wsłuchali się w śpiew naszego chóru parafialnego oraz chóru naszych parafian pochodzących z Republiki Burundi w Afryce. Ten dzień był długi, bowiem nasze spotkanie zakończyło się w naszej Sali parafialnej, wspólną kawą około godziny 23.00 dla wszystkich uczestników.

W sobotę o godz. 9.00 spotkaliśmy się przed Syryjskim Kościołem Ortodoksyjnym by wyruszyć na wspólne pielgrzymowanie przez nasze miasto Västerås. Z modlitwą oraz pieśniami ( które animowała Armia Zbawienia) przeszliśmy do centrum, gdzie około godz. 12.00 w Domkyrkan (katedrze kościoła szwedzkiego) odbył się przepiękny koncert organowy.

Porównując ten tydzień z zeszłorocznym można było zauważyć, że coraz więcej osób włącza się w przygotowania oraz coraz więcej osób uczestniczy w różnych punktach całotygodniowego programu. O skali zainteresowania niech świadczy fakt, że w piątkowym wędrowaniu wzięło udział ponad 250 osób, a sobotnia pielgrzymka zgromadziła przeszło 100 osób.

Witold Młotkowski OFM

Za: www.franciszkanie.net