Burmistrz Avila o terezjańskim szlaku pielgrzymkowym

karmel.plŚwięta Teresa wciąż zachwyca swoją mądrością, nowoczesnością i mistyczną religijnością. Dla wielu współczesnych Hiszpanów – którzy odkrywają ją na nowo – staje się kobietą, która pokazuje dziś jak mądrze żyć – mówi w rozmowie z KAI burmistrz Avili. 17 miast w których św. Teresa zakładała zreformowane klasztory stworzyło szlak pielgrzymkowy, który daje szansę poznania dzieła karmelitańskiej mistyczki. 28 marca przypada 500. rocznica jej urodzin.

Teresa dla mieszkańców mojego miasta Avili nie jest odległą historyczną świętą. Codziennie jej dzieła i sposób zarządzania klasztorami inspiruje wiele osób. Spotykam wiele osób których Teresa fascynuje jako odważna kobieta, przełożona i reformatorka. Św. Teresa zainspirowała także nas, burmistrzów miast terezjańskich, by z okazji 500. rocznicy jej urodzin zrobić coś razem – podkreśla burmistrz Avili Miguel Angel Garcia Nieto. Z okazji 500. rocznicy urodzin św. Teresy 17 hiszpańskich miejscowości stworzyło szlak, który prowadzi do miast związanych z życiem św. Teresy. Odwiedzać je można w dowolnej kolejności. Podobna dowolność jest z transportem – można do nas dotrzeć pieszo, samochodem, pociągiem, rowerem lub konno – zaznacza w rozmowie z KAI burmistrz Avili. Nie ukrywa, że czeka niecierpliwie na pielgrzymów z Polski.

Burmistrz Nieto w rozmowie z KAI wyjaśnia cel powstania terezjańskiego szlaku: Mamy już szlak świętego Jakuba z Composteli, pomyśleliśmy więc, że powinniśmy tez stworzyć szlak świętej Teresy. Ale ten nowy szlak jest zupełnie inny niż jakubowy. To właściwie zbiór punktów na mapie Hiszpanii, które można odwiedzać w dowolnej kolejności. Te punkty to klasztory karmelitańskie, które powstawały pod wpływem reformy Teresy. Każdy pielgrzym pragnący zwiedzić poszczególne i klasztory i mieć pamiątkę, może zapatrzeć się w paszport, w którym będzie zbierał stemple potwierdzające jego odwiedziny. Wystarczy odnotować cztery miejsca z co najmniej dwóch regionów Hiszpanii, by dostać potwierdzenie odbycia pielgrzymki na szlaku – instruuje w rozmowie z KAI burmistrz Nieto. Na szlaku „Śladami świętej Teresy od Jezusa”, oprócz miasta, w którym Teresa się urodziła, czyli leżącej o 110 kilometrów na północny zachód od Madrytu Avili, znajduje się szesnaście innych miejscowości. Są wśród nich tak znane i bogate w zabytki jak Grenada, Sewilla, Burgos, Toledo, Segowia i Salamanka, jak i nieznane szerzej Beas de Segura, Malagon czy Soria. W sumie aż siedem z nich wpisanych jest na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Droga „Teresiana” – to nie tylko wrażenia duchowe. Pomyśleliśmy też o kulinarnych wrażeniach – podkreśla burmistrz Avili – W każdym punkcie szlaku pielgrzym może liczyć na terezjańskie menu i potrawy regionalne. Dla gości z Polski przygotowano polskojęzyczne broszury i przetłumaczone paszporty pielgrzyma. Liczymy, że dla wielu Polaków, będzie to okazja, by poznać Hiszpanię z zupełnie innej, niekoniecznie nadmorskiej strony.

Źródło: KAI

Za: www.karmel.pl