Home WiadomościZe Świata Były Generał Sercanów biskupem w Portugalii

Były Generał Sercanów biskupem w Portugalii

Redakcja

sercanie.pl24 sierpnia 2015 r., Ojciec Święty Franciszek mianował naszego współbrata, ks. José Ornelas Carvalho SCJ, członka prowincji portugalskiej, biskupem Setúbal, diecezji leżącej na południe od Lizbony.

Diecezja Setúbal (po łacinie: DioecesisSetubalensis) jest zależna od patriarchatu w Lizbonie i obejmuje 9 z 13 gmin dystryktu Setúbal: Setúbal, Alcochete, Almada, Barreiro, Moita, Montijo, Palmela, Seixal, Sesimbra, a także po części gminy Alcácer do Sal orazGrândola. Stolicą diecezji jest miasto Setúbal, gdzie znajduje się katedra pw. Matki Bożej Łaski (Santa Maria delle Grazie).

Diecezja posiada 57 parafii, w 7 dekanatach. Pracuje w niej 86 kapłanów, zarówno diecezjalnych jak i zakonnych, 12 diakonów stałych oraz 1 diakon przygotowujący się do przyjęcia święceń prezbiteratu. Na terenie diecezji znajduje się 7 męskich oraz 16 żeńskich instytutów zakonnych. Na terytorium ok. 1500 km2 znajduje się ok. 720 000 mieszkańców. Według ostatniego spisu ludności, z roku 2001, 508.053 mieszkańców (70,8%) deklaruje się jako katolicy, podczas gdy 25% nie udzieliło żadnej odpowiedzi lub zadeklarowało brak przynależności do jakiejkolwiek religii. Ponad ¼ populacji (28,32%) ma mniej niż 25 lat, 19,28% ma powyżej 65 lat, a 57% jest pomiędzy 25 a 64 rokiem życia.

Ks. José Ornelas Carvalho urodził się5 stycznia 1954 r. w Porto da Cruz, na Maderze. Po złożeniu pierwszej profesji (29.09.1972) w Aveiro orazprofesji wieczystej (23.09.1977) w Porto, przyjął święcenia kapłańskie w Porto da Cruz,9 sierpnia 1981 r. Od 1979 r. do 1983 r. odbywał studia licencjackie na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, a w roku 1997 uzyskał doktorat z teologii biblijnej na Uniwersytecie w Lizbonie, przygotowywany w latach 1993-1996 na Jezuickim Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Przez wiele lat był wykładowcą Pisma Świętego na Wydziale Teologicznym w Lizbonie.

Będąc wcześniej sekretarzem prowincjalnym i radnym prowincjalnym, od 1 lipca 2000 r. do 26 maja 2003 r. pełnił posługę przełożonego prowincjalnego prowincji portugalskiej. W trakcie XXI Kapituły Generalnej został wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Dehonianie) i potwierdzony w trakcie obrad następnej kapituły: kierował Zgromadzeniem od 27 maja 2003 r. do 6 czerwca 2015 r.

Jesteśmy bardzo wdzięczni ks. José Ornelas Carvalho za jego owocną posługę wobec współbraci, za płynącą z jego strony inspirację, za jego energię i zdolność dalekosiężnego planowania. W szczególny sposób trzeba tu podkreślić wielką uwagę poświęconą tematom ważnym i trudnym do realizacji, takim jak międzynarodowość i coraz ściślejsza współpraca pomiędzy poszczególnymi jednostkami Zgromadzenia. W jego posłudze nie brakowało nigdy uwagi i silnej zachęty do zaangażowania misyjnego.

Ta szczególna troska zrodziła się z jego osobistego ducha misyjnego, kultywowanego w okresie formacji, oraz z jego formacji biblijnej, która przynagla do głoszenia Ewangelii. Także i z tego powodu, zabiegał o rozwój Zgromadzenia poza dotychczas ukształtowanymi granicami jego obecności, i to pomimo drastycznego spadku osobowego w prowincjach europejskich i północno-amerykańskich. Temu między innymi zawdzięczamy fakt, że Zgromadzenie zdołało zachować stabilność liczbową, dzięki rozwojowi w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Ważnym zaangażowaniem było także to związane z umożliwieniem bardziej „realnej” i „krytycznej” znajomości źródeł sercańskich: dostęp do tych źródeł jest dziś możliwy dzięki stronie internetowej dehon.it oraz pracy Centrum Studiów w Rzymie, organizowanej w minionych latach.

Na nową posługę w Winnicy Pańskiej życzymy Księdzu José Ornelas Carvalho wielu darów Ducha Świętego. Niech Bóg, który jest Bogiem niespodzianek, obdarzy go szczodrym błogosławieństwem. Niech Boże Serce zachowa go w jego wrażliwości na biednych i wszystkich, którzy cierpią i znajdują się na krańcach naszych społeczeństw, także tego w diecezji Setúbal. Matka naszego Pana niech zawsze będzie jego wsparciem, a Ojciec Dehon pomoże zachować przenikliwość spojrzenia wiary i otwartość na nowe horyzonty.

Święcenia biskupie Księdza José Ornelas Carvalho odbędą się w niedzielę, 25 października 2015 r., w Lizbonie.

Ks. Heiner Wilmer SCJ 
Przełożony Generalny 

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda