Home WiadomościZe Świata Chorwacja: pierwsze zgromadzenie narodowe MI

Chorwacja: pierwsze zgromadzenie narodowe MI

Redakcja

3 września 2017 r. w klasztorze Ducha Świętego w Zagrzebiu odbyło się pierwsze zgromadzenie narodowe Rycerstwa Niepokalanej (MI) w Chorwacji.

Było obecnych około 350 rycerzy, reprezentujących różne regiony i prowincje chorwackie; aktualnie liczba członków MI dochodzi do blisko 4 tys. W zgromadzeniu wziął udział również pierwszy asystent narodowy MI z pobliskiej Bośni i Hercegowiny ks. Vladislav Žarko OŠAP. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą maryjną, adoracją i uroczystą Mszą św., której przewodniczył bp Ivan ŠAŠKO, biskup pomocniczy diecezji zagrzebskiej.

W drugiej części dnia odbyła się prezentacja „Pism św. Maksymiliana Kolbego”, dopiero co przetłumaczonych na język chorwacki; jest to wydanie kompletne. Wspomnianą prezentację zorganizował minister prowincjalny prowincji chorwackiej fr. Josip BLAŽEVIĆ oraz profesor i dziekan chorwackiego Instytutu Mariologicznego fr. Ivan KARLIĆ. Podsumowanie i podziękowanie powierzono fr. Zdravko TUBA, dyrektorowi i asystentowi narodowemu MI w Chorwacji.
Podczas zgromadzenia minister prowincjalny ze Słowenii fr. Milan KOS zaprezentował krótki film pt. „Militia Immaculatae”, przygotowany przez prowincję słoweńską. Twórcą filmu jest fr. Danilo HOLC, magister kleryków w Słowenii.

Zgromadzenie postanowiło nadać uroczystszy ton późniejszym obchodom niektórych wydarzeń, jak dniu prowincji chorwackiej, świętu patrona św. Hieronima, rocznicom kilku zakonników z prowincji (50-leciu profesji solemnej fr. Ambroz KNEŽIĆ oraz 25-leciu święceń kapłańskich fr. Tomislav CVETKO i fr. Miljenko HONTIĆ).

Wszyscy uczestnicy zgromadzenia MI zostali podjęci przez miejscowych zakonników i na dziedzińcu klasztornym spożyli obiad przygotowany z typowych dań „Caritasu” parafialnego.

Fr. Miljenko HONTIĆ, asystent generalny CEF

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda