Home WiadomościZe Świata Rzym: wykładowcy Akademii Alfonsjańskiej o wyzwaniach teologii moralnej po „Amoris laetitia”

Rzym: wykładowcy Akademii Alfonsjańskiej o wyzwaniach teologii moralnej po „Amoris laetitia”

Redakcja

Przed rozpoczęciem roku akademickiego wykładowcy Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie – wyższego instytutu teologii moralnej prowadzonego przez Zgromadzenie Redemptorystów – spotkali się w dniach 24-26 września 2017 r., podobnie jak dwa lata temu, na swoim wewnętrznym sympozjum, by wspólnie dyskutować, dzielić się i planować przyszłą pracę.

Tegoroczne spotkanie poświęcone zostało dwóm głównym zagadnieniom: dydaktyki jako formacji zarówno dla studentów jaki i wykładowców oraz wyzwań stojących przed teologią moralną i wezwania, by stawić im czoła w świetle adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”.

W sympozjum wzięli udział prawie wszyscy redemptoryści wykładowcy Akademii obecni w Rzymie oraz wykładowcy spoza zgromadzenia, którzy są tam zatrudnieni. Rozpoczęło się w niedzielę po południu w pomieszczeniach Akademii. Po powitaniu przez Prezesa Akademii, o. prof. Andrzeja Wodkę CSsR, o. prof. Giovanni Del Missier zaprezentował szczegółową refleksję nad wyzwaniami, które stanowi dydaktyka dla badaczy i wykładowców. Jest to może nawet bardziej uderzające w Akademii Alfonjsańskiej, ponieważ studenci pochodzą z pięciu kontynentów i studiują w wyjatkowym rzymskim środowisku akademickim.

W następnych dniach, dzięki hojności jednego z naszych wykładowców, praca była kontynuowana w CIAM (Międzynarodowe Centrum Animacji Misyjnej) w Rzymie. W poniedziałek o. Wodka przedstawił przemiany, który mają miejsce w świecie papieskich uniwersytetów w świetle nowych wskazań Kongregacji Wychowania Katolickiego i tego, o co prosi Akademię samo Zgromadzenie Redemptorystów. Refleksja została poprowadzona dalej przez o. prof. Alfonso Amarante CSsR przez analizę „zasobów ludzkich” i możliwości, które otwierają się dla wspólnego apostolatu w służbie Kościoła powszechnego i Zgromadzenia. Rozmawiano o kierowaniu aniu Akademią na poziomie administracji, zasobów ekonomicznych i wymaganego zaangażowania wykładowców redemptorystów w nadchodzących latach.

Po południu w poniedziałek uwaga skupiła się na kilku ważnych kwestiach zarządzania dydaktyką, a następnie przygotowaniom do zbliżającego się 70-lecia Akademii.

We wtorek spotkanie zostało poprowadzone przez ks. kard. Francesco Coccopalmerio – absolwenta Akademii. Dziękował za formację, którą odebrał od ojców Bernarda Häringa i Domenico Capone, także w aspekcie wyzwań stawianych przed nami jako moralistami i duszpasterzami przez „Amoris laetitia”. Przerodziło się ono w głęboką dyskusję, która zaowocowała kilkoma interesującymi perspektywami teologicznymi, które będą rozwijane.

Pozostały czas został poświęcony na ważne sprawy takie jako plany strategiczny i rozwoju w świetle wskazań AVEPRO (Zewnętrzna Agencja Akademickiej Ewaluacji Stolicy Apostolskiej dla wszystkich papieskich uczelni wyższych ).

Sympozjum było owocne dla ludzkiej, duchowej i teologicznej wymiany wśród wszystkich obecnych w przededniu nowego, bardzo intensywnego roku akademickiego.

o. prof. Alfonso V. Amarante CSsR, Akademia Alfosnjańska, Rzym; źródło: cssr.news

Akademia Alfonjańska to wyższy instytut teologii moralnej należący do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, afiliowany do Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Na uczelni można odbywać studia specjalistyczne z teologii moralnej na najwyższym światowym poziomie. Patronem teologów moralistów i spowiedników jest św. Alfons Liguori, doktor Kościoła i założyciel naszego Zgromadzenia.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda