Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy – Białoruś: 15 rocznica konsekracji kościoła w Hancewiczach

Chrystusowcy – Białoruś: 15 rocznica konsekracji kościoła w Hancewiczach

Redakcja

30 sierpnia 2014 r. w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hancewiczach na Białorusi miało miejsce uroczyste wydarzenie upamiętniające 15 rocznicę konsekracji kościoła. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Antoni Dziemianko – ordynariusz piński, który przy tej okazji wprowadził do obowiązków nowego proboszcza parafii, a zarazem dziekana dekanatu lachowickiego, naszego współbrata ks. Andrzeja Szodę TChr. W Eucharystii wzięli udział kapłani z dekanatu, współbracia chrystusowcy (ks. Edmund Druz TChr – prowincjał prowincji pw. Św. Józefa w Niemczech, Holandii, Włoszech i Węgrzech, ks. Wiesław Wójcik – dyrektor IDE im. kard. A. Hlonda, ks. Andrzej Łysy TChr – rektor WSD Towarzystwa Chrystuswoego, ks. Oleg Szpieć TChr, – poprzedni proboszcz w Hancewiczach), licznie zebrani wierni i goście, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych mediów.

Podczas homilii bp Antoni Dziemianko przypomniał o zakresie wykonywanych obowiązków przez dziekana, zwrócił uwagę na znaczenie, jakie pełni on dla wspólnoty wierzących i innych księży z dekanatu, a także wezwał do modlitwy za nowomianowego proboszcza parafii oraz dziekana. Dekanat lachowicki jako administracyjna jednostka kościoła partykularnego w jego aktualnych granicach, obejmuje 10 parafii (całe terytorium rejonu [odpowiednik polskiego powiatu] lachowickiego, hancewickiego i częściowo baranowickiego).

Po zakończeniu uroczystej celebracji słowo podziękowania do wszystkich zebranych skierowali przewodniczący rejonu hancewickiego oraz przedstawiciele rady parafialnej. Podkreślali oni szczególne znaczenie i rolę kościoła w mieście Hancewicze. Sięgając pamięcią wstecz, z serdecznością byli wspominani nasi współbracia: ks. Józef Wojda – budowniczy tej świątyni oraz jego następca ks. Oleg Szpieć. Wielką radość wzbudza fakt, że w ciągu 15 lat Kościół w Hancewiczach istnieje nie w tylko w sensie materialnym ale przede wszystkich duchowym, jako żywa wspólnota ludzi wierzących. Następnie głos zabrał dyrektor IDE ks. W. Wójcik, jako delegat ks. Generała na tej Uroczystości, składając gratulacje i życzenia parafianom i nowemu proboszczowi i dziekanowi ks. Andrzejowi Szodzie oraz przekazując w darze szaty liturgiczne.

Na zakończenie ks. bp Antoni serdecznie podziękował księżom chrystusowcom za owocną i długoletnią współpracę na polu duchowego odrodzenia ziemi poleskiej.

ks. Andrzej Łysy TChr

Więcej (zdjęcia) na: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda