Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Włochy: Rozpoznanie doczesnych szczątków św. Józefa z Kupertynu

Franciszkanie – Włochy: Rozpoznanie doczesnych szczątków św. Józefa z Kupertynu

Redakcja

W piątek, 5 października 2012 r., w bazylice w Osimo (Ancona, Włochy), przystąpiono do rozpoznania doczesnych szczątków św. Józefa z Kupertynu, przechowywanych w krypcie bazyliki jemu poświęconej.

W obecności Ministra generalnego fra Marco Tasca, postulatora generalnego fra Angelo Paleri, ministra prowincjalnego prowincji Apulii fra Michele Pellegrini, burmistrzów miast Osimo i Kupertynu, franciszkanów z różnych wspólnot z Marchii, Apulii i Asyżu oraz licznie zgromadzonych wiernych, prowincjał z Marchii fra Giancarlo Corsini, jako delegat biskupa w sprawie rozpoznania rozpoczął procedurę przewidzianą przy tego rodzaju działaniach.

Po wstępnej modlitwie i spełnieniu wymaganych formalności ciało św. Józefa zostało wyciągnięte z urny, w której się znajdowało i przeniesione w procesji do klasztoru, do sali na piętrze, gdzie – w obecności osób upoważnionych przez biskupa – ściągnięto z niego szary habit, który je okrywał oraz usunięto żywiczną powłokę, która chroniła kości.

W kolejnych dniach kości świętego zostały najpierw uwolnione z metalowych łączników, które je scalały, potem oczyszczone z resztek żywicy i uporządkowane w taki sposób, aby specjaliści z komisji medycznej powołanej do ich przebadania, mogli przystąpić do oceny ich aktualnego stanu i do ewentualnych działań na rzecz lepszego ich zabezpieczenia.

W międzyczasie prowadzone są prace restrukturyzacyjne w krypcie, w pomieszczeniach, w których przechowywane są pamiątki po świętym oraz pomieszczeniach, w których mieszkał podczas swojego pobytu w Osimo.

Przewiduje się, że przed Bożym Narodzeniem doczesne szczątki św. Józefa z Kupertynu zostaną złożone w nowej urnie, która następnie zostanie umieszczona w miejscu jej przeznaczonym w krypcie bazyliki.

Wszystkie te prace zawierzamy wstawiennictwu Świętego i już teraz przypominamy, że po remoncie zarówno krypta, jak i wszystkie inne pomieszczenia z nim związane będą dostępne dla wiernych.

fra Danilo Marinelli OFMConv

Za: www.francescani.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda