Home WiadomościZe Świata Generał Salezjanów w Kalkucie z okazji Kongresu Rodziny Salezjańskiej Azji Południowej

Generał Salezjanów w Kalkucie z okazji Kongresu Rodziny Salezjańskiej Azji Południowej

Redakcja

infoansW sobotę, 26 września, w “Don Bosco School” w Liluah, w Kalkucie, rozpoczął się Kongres Rodziny Salezjańskiej Azji Południowej. W tym wielkim wydarzeniu, które stanowi dopełnienie  obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko, uczestniczy około 2 tysięcy członków 11 grup Rodziny Salezjańskiej, zastanawiając się nad tematem: “Jedna rodzina, jedno posłannictwo”. Specjalnym gościem jest Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, który po raz pierwszy składa wizytę w tym kraju i tym “mieście radości”.

Eucharystii otwierającej Kongres przewodniczył arcybiskup Kalkuty, abp Thomas D’Souza, a koncelebrowali inspektorzy Azji Południowej.  W swoim kazaniu abp D’Souza zachęcił wszystkich do życia snem Księdza Bosko ze wspaniałomyślnością i miłością wychowawczą. Potem miały miejsce przemówienia licznych gości i przedstawicieli władz, a ks. Ivo Coelho, radca generalny ds. formacji, zachęcił uczestników do “odmłodzenia, odnowienia i rozbudzenia ducha Księdza Bosko – jako ruchu osób dla młodzieży”.

Ks. Maria Arokiam Kanaga, radca regionu Azja Południowa, wygłosił główny referat przed południem, w którym wskazał obecnym na potrzebę zmiany paradygmatu: “Musimy przejść od indywidualizmu do pracy w sieci w Zgromadzeniu; od generalizowania do salezjańskich celów, tożsamości i duchowości; od działań ukierunkowanych na dobrobyt do podejścia zasadzającego się na prawach człowieka”.

Po południu, po prezentacji różnych grup Rodziny Salezjańskiej, przybył Przełożony Generalny. Ks. Kanaga, witając go w imieniu wszystkich, powiedział: “Ksiądz Bosko jest wśród nas. Oto to, na co czekaliśmy”.

Po “okrągłym stole”, który koordynował pan Conrad Saldanha, i programie kulturalnym ks.Á.F. Artime skierował słówko na dobranoc, w którym wskazał na trzy kryteria Rodziny Salezjańskiej w Azji Południowej: “Szanujcie i doceniajcie wartość każdego członka Rodziny, kochajcie się nawzajem, wzrastajcie w komunii pomiędzy grupami. Dewiza, którą wybraliście, jest doprawdy wspaniała, bo wskazuje ona na dobro całej Rodziny Salezjańskiej na świecie. Czyż nie jest prawdą, że mamy cudowną Rodzinę Salezjańską na świecie?”.

Następnego dnia, w niedzielę 27 września Przełożony Generalny, razem z inspektorami Azji Południowej, odwiedził Dom Macierzysty Misjonarek Miłości i odprawił tam Eucharystię. Salezjanie modlili się przy grobie Matki Teresy i spotkali się z siostrami. Potem miała miejsce krótka konferencja prasowa i ks. Á.F. Artime odbył rozmowę z inspektorami.

ANS – Kalkuta

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda