Home WiadomościZe Świata Ghana: Nagroda dla emerytowanego biskupa – werbisty

Ghana: Nagroda dla emerytowanego biskupa – werbisty

Redakcja

14 października emerytowany biskup-werbista, Joseph Oliver Bowers SVD, otrzymał Nagrodę Narodu Ghańskiego. Był on w grupie 106 nagrodzonych, zarówno rodowitych ghańczyków, jak i obcokrajowców, którzy otrzymali to wyróżnienie z rąk Prezydenta Republiki Ghany, prof. Johna Evans Atta Mills.

Uhonorowani zostali w ten sposób za swój wkład w poprawę życia ghańczyków. Ceremonia odbyła się w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Akrze.

Przez wiele lat swojej posługi misjonarskiej i biskupiej bp Joseph Oliver Bowers przyczynił się do założenia licznych szkół kształcących przyszłych zakonników. W 1957 roku założył zgromadzenie żeńskie Służebnic Boskiego Odkupiciela. Z wielkim poświeceniem pracował w wielu ghańskich wioskach, szczególnie w Dystrykcie Krobo. Wydatnie pomógł w otwarciu kilku szpitali w rejonie Akry.

W uzasadnieniu nagrody napisano: “Uznając służbę ludzkości Waszej Eminencji oraz jego miłość i poświęcenie w służbie duchowych i fizycznych potrzeb [rodaków – przyp. Red.], jak również pracę nad rozwojem intelektualnym mieszkańców tego kraju, szczególnie młodych, Republika Ghany nadaje Waszej Eminencji tytuł COMPANION OF THE ORDER OF THE VOLTA.”

W imieniu bpa Bowresa, przykutego od lat do łóżka, nagrodę odebrali abp Akry Gabriel Charles Palmer-Buckle, o. George Clement Angmor, wiceprowicjał werbistów w Ghanie oraz s. Matilda Sorkpor, Przełożona Generalna Sióstr Służebnic Boskiego Odkupiciela, w których domu w Agomanya mieszka obecnie laureat nagrody.

Źródło: Arnoldus Nota

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda