Home WiadomościZe Świata Hiszpania: „fundacyjny” kongres terezjański

Hiszpania: „fundacyjny” kongres terezjański

Redakcja

Na Uniwersytecie Mistyki w Awili rozpoczął się III Międzynarodowy Kongres Terezjański. Tym razem poświęcony jest on „Księdze fundacji” św. Teresy Wielkiej. Napisana w latach 1573-1582, opisuje ona fundację nowych klasztorów karmelitańskich według pierwotnej reguły i towarzyszące temu okoliczności.

Kongres został zorganizowany pod patronatem zarządu generalnego Karmelitów Bosych w ramach przygotowań do 500-lecia urodzin św. Teresy. Doroczna impreza poświęcana jest jednemu dziełu mistyczki z Awili. Po „Księdze życia” (2010) i „Drodze doskonałości” (2011) uczestnicy zajmują się w tym roku „Księgą fundacji”. W kongresie udział bierze ponad 140 osób z całego świata, w tym liczna grupa świeckich.

Warto podkreślić obecność różnych zgromadzeń, które powstały z inspiracji charyzmatu terezjańskiego. Teresa od Jezusa jest kobietą, która nadal „funduje” nowe wspólnoty – podkreślił wikariusz generalny karmelitów bosych o. Emilio Martínez. Oprócz specjalistycznych wykładów została także przygotowana wystawa poświęcona zarówno „Księdze fundacji”, jak też dziełom, które zapoczątkowała św. Teresa.

Nowością obecnego kongresu są I Międzynarodowe Dni Terezjańskie (I Feria Internacional Teresiana), w której udział biorą instytuty i zgromadzenia zakonne powstałe w oparciu o charyzmat św. Teresy. Łącznie powstało ich 70, natomiast w Awili są przedstawiciele ponad 15 rodzin zakonnych m.in. z Hiszpanii, Indii, Brazylii, Argentyny i Finlandii.

Kongres zakończy się 2 września.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt 

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda