Home WiadomościZe Świata Hiszpania: beatyfikacja Krzysztofa od św. Katarzyny

Hiszpania: beatyfikacja Krzysztofa od św. Katarzyny

Redakcja

Kard. Angelo Amato dokonał w Hiszpanii w imieniu Papieża beatyfikacji Krzysztofa od św. Katarzyny (Cristóbal de Santa Catalina), założyciela Franciszkanów i Franciszkanek Szpitalnych Jezusa Nazarejskiego. Uroczystość odbyła się w Kordobie. Była to pierwsza w historii beatyfikacja w tej diecezji, a zarazem pierwsza w obecnym pontyfikacie.

Krzysztof od św. Katarzyny (Cristóbal López de Valladolid) urodził się w miejscowości Mérida w 1638 r. w ubogiej, chłopskiej rodzinie. Miał troje rodzeństwa. Od dzieciństwa ciężko pracował na roli, często przymierając głodem. Wiadomo, że miał zamiłowanie do praktyk pokutnych.

Po przyjęciu święceń kapłańskich został mianowany kapelanem wojskowym podczas wojny z Portugalią. Ciężko ranny wrócił do rodzinnego domu. W 1670 r. rozpoczął życie pustelnicze w górach koło Kordoby. Zafascynowany regułą św. Franciszka złożył śluby jako tercjarz w klasztorze Matki Bożej w Kordobie. Tutaj w 1673 r. założył szpital Jezusa Nazarejskiego dla najbardziej ubogich i potrzebujących. Na jego drzwiach umieścił słynne słowa: „Moja Opatrzność i twoja wiara będą ostoją tego domu”. Zajmował się szczególnie starszymi i chorymi kobietami. Wkrótce założył zgromadzenie Braci Szpitalnych Jezusa Nazarejskiego, którego regułę zatwierdził papież Benedykt XIV w 1746 r. Szybko powstała też żeńska gałąź zgromadzenia, która istnieje do dzisiaj.

Krzysztof od św. Katarzyny zmarł w 1690 r., mając 52 lata. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczęto już w 1773 r., jednak przerwały go wojny napoleońskie i XIX-wieczne rewolucje w Hiszpanii. Bł. Krzysztof od św. Katarzyny jest jednym z patronów Andaluzji.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt 

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda