Hiszpania: otwarty Rok Jubileuszowy Szlaku Ignacjańskiego

RVGłówne uroczystości otwarcia pierwszego Roku Jubileuszowego Szlaku Ignacjańskiego (www.caminoignaciano.org) odbywają się w Manresie w Katalonii. „Św. Ignacy to pielgrzym poszukujący Boga” – przypomniał w dzisiejszą uroczystość założyciela Towarzystwa Jezusowego rektor jezuickiego sanktuarium w Lojoli.

„Íñigo z rycerza stał się pielgrzymem, z pielgrzyma apostołem, a z apostoła – założycielem. Jego troską było szerzenie wiary i jej obrona, misje oraz wychowanie młodzieży. Niech św. Ignacy z Loyoli pomoże nam pielgrzymować w naszym życiu” – mówi ks. Koldo Alzíbar SJ. Rektor sanktuarium w Lojoli nie ukrywa zadowolenia z inauguracji pierwszego Jubileuszowego Roku Szlaku Ignacjańskiego. „To doskonała okazja, aby osobiście przeżyć duchowe doświadczenie Ignacego”. 700-kilometrowa trasa prowadzi z Lojoli w Kraju Basków do Manresy w Katalonii. Blisko 500 lat temu, w 1522 r., przeszedł nią św. Ignacy.

Dzisiaj główne uroczystości odbywają się w Manresie. Drzwi jubileuszowe otworzy w sanktuarium Cova de St. Ignasi opat z Montserrat o. Josep Soler OSB, który będzie przewodniczył Eucharystii. Natomiast w Lojoli zgodnie z tradycją uroczystości odbędą się 1 sierpnia. W Eucharystii udział wezmą baskijscy biskupi oraz władze regionalne. Bp Munilla poświęci specjalną tablicę, która zostanie umieszczona na początku Szlaku Ignacjańskiego.

rv / M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie