Home WiadomościZe Świata Japonia – “Jedno ciało w Chrystusie”. Święcenia biskupie salezjanina Mario Yamanouchiego

Japonia – “Jedno ciało w Chrystusie”. Święcenia biskupie salezjanina Mario Yamanouchiego

Redakcja

W poniedziałek 24 września, w jubileuszowej sali szkoły “Urawa Akenohoshi Gakuen” w Saitama, w Japonii, salezjanin Mario Michiaki Yamanouchi został wyświęcony na biskupa Saitamy, diecezji sufragalnej archidiecezji Tokio.

Obejmuje ona 4 prefektury w północnej części stolicy Japonii: Saitama, Gumma, Tochigi i Ibaraki.

Obrzęd święceń biskupich przewodniczył abp Tarcisio Isao Kikuchi SVD, arcybiskup Tokio w gronie 130 koncelebransów: biskupów, kapłanów i diakonów. Uczestniczyło w niej kilkaset osób, a wśród nich przedstawiciele wielu grup tworzących Rodzinę Salezjańską, rodzina i przyjaciele nowego biskupa. Na uwagę zasługiwała przede wszystkim obecność biskupów salezjańskich: bpa Virgilio Do Carmo Da Silvy, biskupa Dili (Timor Wschodni), i bpa Pedro Baquero, biskupa Keremy, (Papua-Nowa Gwinea).

Obrzęd przewidywał przede wszystkim lekturę w języku łacińskim Listu apostolskiego papieża Franciszka, który odczytał abp Joseph Chennoth, nuncjusz apostolski w Japonii.

Następnie bp Peter Takeo Okada, obecny emerytowany biskup Saitamy, przedstawił swojego następcę, stwierdzając: “Objęcie urzędu biskupa diecezji Saitama przez bpa Yamanouchiego, który w swoim życiu doświadczył emigracji w Argentynie już w wieku 8 lat, jest opatrznościowe: ta diecezja składa się ze wspólnot katolickich, które są wielonarodowościowe i wielokulturowe; nasza wspólnota diecezjalna odznacza się wielką różnorodnością, ale Jezus wzywa nas wszystkich, abyśmy coraz bardziej stawali się jednością w Nim”.

Po nałożeniu rąk przez biskupów konsekratorów, wręczenie Ewangelii, pierścienia, mitry i pastorału, bp Mario Yamanouchi, salezjanin, został oficjalnie przyjęty do grona biskupów i objął urząd jako diecezjalny biskup Saitamy, co zostało przyjęte licznymi uściskami i uśmiechami. 

Po obrzędzie święceń bp Yamanouchi przewodniczył celebracji eucharystycznej, której towarzyszyły pieśni w różnych językach – japońskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim i wietnamskim – i wielka różnorodność kulturowa, jaka cechuje wiernych tej diecezji: 20 tys. katolików japońskich i prawie 100 tys. cudzoziemców.

“Dzisiejsza uroczystość jest wielką Pięćdziesiątnicą dla Kościoła katolickiego w Japonii, dla diecezji Saitama i Rodziny Salezjańskiej. Chciałbym wszystkim podziękować” – powiedział na koniec bp Yamanouchi, który wybrał za swoją dewizę biskupią zwrot: “Unum corpus in Christo” (Jedno ciało w Chrystusie).

ANS – Saitama

Więcej na: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda